sport

TOP 5: Utrke u Melbourneu

Još nas malo dijeli do službenog početka nove sezone Formule 1 u Melbourneu utrkom za VN Australije. A ova utrka je posebna, jer će biti slavljenička 25. utrka u Melbourneu. Prva je održana 1996., i od tada se neprekidno održava u Albert Parku te je postala tradicionalna prva utrka sezone (samo u dva navrata nije bila prva utrka sezone, 2006. je bila treća utrka sezone, a 2010. druga utrka). Jedna od zanimljivosti vezanih za Melbourne je ta da je jako često osvajač pole positiona ili pobjednik utrke na kraju sezone bio svjetski prvak.

Svih ovih godina je nudila vrhunsku akciju i odlične utrke, te je svake sezone navijači s nestrpljenjem očekuju. Ovdje ćemo izdvojiti, po nama, pet najboljih utrka u Melbourneu od dosad održane 24, što je uistinu težak zadatak. Krenut ćemo kronološkim redoslijedom.

1999. – McLarenov “poklon” Irvineu i Ferrariju

McLaren je sezonu počeo tamo gdje je stao 1998. – okupirali su prvi startni red, a najbliži pratitelj Michael Schumacher u Ferrariju je bio 1.3 sekundi sporiji od pole positiona Mike Hakkinena te devet desetinki sporiji od drugog Davida Coultharda! Dva McLarena su dominirala svim sesijama tog vikenda i ništa drugo od dominantne 1-2 pobjede McLarena bilo je nezamislivo.

Da bi utrka mogla biti zanimljiva naslutili smo uoči samog starta. Najprije je najbrži iz kvalifikacija u zadnji trenutak krenuo iz garaža na startni grid zbog manjeg problema na bolidu koji su mehaničari McLarena uspjeli na vrijeme riješiti kako bi Hakkinen mogao startati utrku. Nakon kruga zagrijavanja došlo je do pregrijavanja motora i kvara kod oba bolida Stewarta te su vozači poslani na još jedan krug zagrijavanja. Kako je momčad imala jedan rezervni bolid, a on je bio prilagođen Rubensu Barrichellu, odlučili su kako će on u rezervnom bolidu krenuti u utrku iz boksa. Nastavilo se s nevoljama i pri drugom krugu zagrijavanja kada se Schumacheru ugasio bolid, te nakon što je momčad na gridu uspjela pokrenuti motor morao utrku startati sa začelja. Tako je drugi red na startu ostao prazan (treći bio Schumacher, četvrti Barrichello), te je McLarenovom dvojcu bio puno olakšan start utrke.

Start je krenuo odlično za dva McLarena. Već nakon prvog kruga bili su tri sekunde ispred trećeplasiranog Ferrarija, a nakon 13 krugova imali su 18 sekundi prednosti ispred Irvinea. A onda su počeli problemi za McLaren. U 15. krugu Coulthard odustaje zbog kvara na motoru. Krug ranije Villeneuve je svoj bolid zakucao u ogradu nakon što je zadnje krilo njegovog BAR-a otkazalo poslušnost. Na stazu je izašao sigurnosni automobil i Hakkinen je izgubio svu stečenu prednost.

Nakon povlačenja sigurnosnog automobila uslijedio je završni udarac McLarenovim šansama za pobjedu. Hakkinen je jako usporio zbog istog tehničkog kvara kao i kod Coultharda te se pri ponovnom startu sporo vukao zadnjim zavojem i startno-ciljnom ravninom. Jer prije ciljne linije nitko nije smio pretjecati nakon povlačenja sigurnosnog automobila, stvorila se kolona iza Hakkinena, nakon čega Irvine preuzima poklonjeno vodstvo koje više nije ispuštao do kraja.

U nastavku smo vidjeli još sedam odustajanja i još jedan izlazak sigurnosnog automobila. To nije zaustavilo Irvinea i na kraju je došao do svoje prve pobjede u karijeri i Ferrariju je donio prvu pobjedu u Australiji još od 1987. Drugi i treći su bili Heinz-Harald Frentzen u Jordanu i Ralf Schumacher u Williamsu – postolje kakvo nitko nije mogao zamisliti, pogotovo nakon prikazane dominacije McLarena tijekom cijelog vikenda. Vrijedi istaknuti i odličnu vožnju Barrichella koji je završio peti unatoč svim nevoljama na startu.

2002. – Leteći start Ralfa postao zaštitni znak cijele sezone

Definitivno ne postoji nijedan hardcore fan F1 koji se ne sjeća ove utrke i starta iste!

Uoči utrke u Ferrariju su donijeli odluku kako će sezonu početi sa starim bolidom, F2001. Glavni konkurenti su to protumačili kako zaostaju u razvoju novog bolida te su to htjeli iskoristiti kako bi stekli što više prednosti dok novi F2002 ne stupi u akciju. No, to je bio i mač s dvije oštrice. Kako je Williamsov Patrick Head izjavio, ukoliko bi Ferrari bio brži s godinu dana starim bolidom od njihovog novog, to bi pokazalo da su negdje pogriješili u razvoju.

A bome su i pokazali. Rubens je osvojio najbolju startnu poziciju s pet tisućinki sekunde bržim vremenom od drugoplasiranog Michaela, dok je prvi sljedeći bolid, Ralfov Williams, bio četiri desetinke iza Ferrarija. Start utrke je zatim obilježio sve, i tu utrku, i dao nam je zaštitni znak cijele sezone a vjerojatno i same staze Albert Park

Taj incident je samo pokrenuo lančanu reakciju. Nakon njihovog kontakta došlo je do sudara još šest bolida: Fisichella je pokupio dva Saubera na kočenju, Heidfelda i Massu, a sve je to zateklo Buttona, Panisa i McNisha. Ukupno je u prvom zavoju odustalo osam bolida! Zbog toga, sasvim očekivano, na stazu izlazi sigurnosni automobil, no čudna je bila odluka da se utrka ne zaustavi.

Utrku je nakon sigurnosnog automobila vodio Coulthard. Gradio je prednost do novog sigurnosnog automobila izazvanog nesrećom drugoplasiranog Trullija u osmom krugu. Pri drugom restartu Coulthard izlijeće u zadnjem zavoju i pada na četvrto mjesto, a na vrhu borbu vode Montoya u novom Williamsu i Schumacher u starom Ferrariju.

Pažnju je još privukla borba domaćeg debitanta Marka Webbera u Minardiju i Mike Sala u debitantskoj momčadi Toyote za peto mjesto. Webber se uspio obraniti, ponajviše zbog Salove pogreške i izvrtanja krajem utrke. Na kraju je Webber osvojio peto mjesto i dva boda, a Salo šestim mjestom prvi bod za Toyotu. Još jedan “prvi” je bio i za mladog Kimija Raikkonena u McLarenu, koji je u svom debiju za momčad iz Wokinga osvojio prvo postolje trećim mjestom, a nakon odlične borbe pobjedu ispred Montoye odnosi Schumacher.

2006. – Alonsova pobjeda, Ferrarijev fijasko i Buttonova dimna zavjesa za kraj

Prva sezona u nakon 1996. koju nije otvorila utrka u Australiji. No, svejedno je bila odlična za gledati.

Počelo je s prvim pole positionom u karijeri za Jensona Buttona. Iza sebe je ostavio dva Renaulta Fisichelle i Alonsa. Ferrariji su zakazali u kvalifikacijama, Schumacher nije mogao bolje od 11. mjesta, a Massa je bio 16. nakon što se razbio u drugoj kvalifikacijskoj rundi. Zatim, u utrci, prvi pokušaj starta je bio zaustavljen nakon što se Fisichelli ugasio bolid te je morao u utrku krenuti iz boksa. Drugi start je “uspio”, no dogodila se nesreća u prvom zavoju u kojem su sudjelovali Massa, Trulli, Rosberg i Klien. Prva trojica su morali odustati, a Klien je nastavio utrku, no nije mu još dugo trajala jer je u četvrtom krugu otkazao ovjes na njegovom Red Bullu i završio je u ogradi. To je izazvalo drugi izlazak sigurnosnog automobila.

Utrka je u nastavku više-manje tekla bez problema. Alonso je izbio na čelo i kontrolirao situaciju. Sljedeći veći incident je bio u 32. krugu, u režiji Michaela Schumachera. Išao je široko u zadnjem zavoju, bolid je zaplesao na travi i zakucao ga je u zaštitnu ogradu. Sigurnosni automobil je izašao treći put na stazu!

Utrka je nastavljena u 35. krugu, a novi sigurnosni automobil nije trebalo dugo čekati. Odmah u 36. krugu Liuzzi je izletio sa staze i potpuno uništio svoj Toro Rosso. U nastavku su još odustali Monteiro zbog kvara u 39. krugu i Montoya zbog problema s elektronikom prouzrokovanim kratkim izlijetanjem u zadnjem zavoju. A kako je utrka počela, tako je i završila, s još jednim incidentom. Jensonu Buttonu je Hondin motor u zadnjih nekoliko zavoja otkazao poslušnost uz veliku dimnu zavjesu. Zaustavio se vrlo blizu cilja, no nije mogao prijeći ciljnu liniju i tako osvojiti bodove!

Na kraju je dominantno slavio Alonso ispred Raikkonena i Ralfa Schumachera u Toyoti, kojem je ovo bilo i posljednje postolje u karijeri.

2008. – Hamilton i McLaren pokazali da se ne šale u utrci punoj incidenata

Nakon razočaravajuće 2007. za McLaren i Hamiltona, nova sezona nije mogla krenuti bolje. U kvalifikacijama je Hamilton bio najbrži ispred Kubice, Kovalainena i Masse. Aktualni prvak Raikkonen je zbog problema s hidraulikom startao tek 15.

Utrka nije mogla krenuti bolje za Hamiltona. Lako se obranio od napada Kubice, a Massa ej na startu izbacio sam sebe izvrtivši se u prvom zavoju. Veći incident se dogodio pri kraju poretka. Fisichella je nakon kontakta s Nelsonom Piquetom poletio i završio u šljunku prvog zavoja, što je dovelo do izlaska sigurnosnog automobila.

u 26. krugu Massa je pokušao prestići Coultharda u prvom zavoju, no dolazi do kontakta pri kojem se Davidov Red Bull polomio i završio u zaštitnoj ogradi. Utrka je opet nastavljena u 30. krugu.

Raikkonen je imao vrlo dobru utrku i do incidenta između Masse i Coultharda se probio na treće mjesto, iza dva McLarena. Pri restartu u 30. krugu napada Kovalainena za drugo mjesto, no u trećem zavoju ide jako široko i pada na začelje. Kasnije se, na istom mjestu, u 42. krugu još jednom izvrtio u pokušaju pretjecanja Time Glocka. A i Glock sam je imao dva kruga iza jedan veliki incident. U zavoju 12 je išao jako široko po travi, bolid je poletio preko neravnina i pri povratku na stazu puca ovjes i tako završava svoj nastup. Sigurnosni automobil je izašao po treći put na stazu.

U 53. krugu je došao kraj Raikkonenovim mukama, odustao je zbog kvara na motoru dok se borio s Sebastienom Bourdaisom u Toro Rossu za četvrtu poziciju. Dva kruga kasnije još jedan kvar Ferrarijevog motora, ovaj put kod Bourdaisa, onemogućava Francuza u ostvarivanju rezultata karijere. Srećom po njega, odvozio je dovoljno krugova i uz mnogo odustajanja uspjeva zabilježiti plasman u bodovima (sedmo mjesto).

Na kraju je kroz cilj prošlo sedam bolida (diskvalifikacijom Barrichella taj broj je smanjen na šest), a plasman su zabilježili Raikkonen i Bourdais unatoč odustajanjima jer su odvozili dovoljan broj krugova. No, ništa nije moglo zaustaviti Hamiltona u ostvarivanju svoje pete pobjede u karijeri ispred Nicka Heidfelda i njegovog (tada i dalje) velikog prijatelja Nice Rosberga u Williamsu, što je za mladog Nijemca bilo prvo postolje u karijeri.

2010. – Buttonov ples po kiši do druge pobjede u Melbourneu zaredom

Vikendom je dominirao Red Bull, što su okrunili okupiranjem prvog startnog reda na startu utrke, Vettel je startao prvi a Webber drugi ispred Alonsa, Buttona i Masse.

Kiša je startala u kišnim uvjetima. Webber i Alonso su startali sporo, s druge strane Massa je startao odlično i nakon prvog zavoja je bio drugi. U prvom zavoju Alonso je u sendviču Buttona i Schumachera te završava okrenut u suprotnom smjeru. Veći incident, koji je uzrokovao izlazak sigurnosnog automobila, djelo je Kamuija Kobayashija. Ostao je bez prednjeg krila te je na kočenju za šesti zavoj pokupio Buemija i Hulkenberga. Utrka je nastavljena u petom krugu.

Staza se brzo sušila i u sedmom krugu, prvi od svih vozača, u boks po gume za suho ide Button. U izlaznom krugu je išao široko u trećem zavoju, što je mnogima bio znak da je ipak rano za gume za suho, no kad je Button u sljedećem krugu odvozio vrlo dobre sektore svi su u osmom krugu otišli po slickove. Button je svojim genijalnim potezom izbio na drugo mjesto.

Vettel je većinu utrke bio nedodirljiv. Nakon prelaska na gume za suho uspjevao je povećavati prednost ispred Buttona, no u 26. krugu ostaje bez kočnica i u zavoju Ascari izlijeće u šljunak kao rezultat tog kvara i predaje vodstvo Buttonu koje nije ispuštao do kraja. Iza Buttona je također odličnu utrku imao Kubica koji se probio do drugog mjesta. Iza njih su veliku borbu za posljednje mjesto na postolju vodili Massa, Alonso, Hamilton, Webber i Rosberg. Ustvari, Hamilton i Webber bi sigurno bili ispred dva Ferrarija, no njih dvojicu su momčadi zvale po drugi put u bokseve, dok su Ferrariji ostali na stazi. Tad smo imali priliku prvi put preko momčadskog radija čuti riječi “Fernando is faster than you” upućene Massi, doduše nisu zvučale isto kao u Njemačkoj.

Borba je bila neizvjesna sve do 56. kruga i Hamiltonovog pokušaja pretjecanja u Ascariju, no Webber se prekočio i udario u zadnji desni kotač Hamiltona. Hamilton se izvrtio i vratio na stazu iza Rosberga, a Webber je nakon promjene prednjeg krila pao na deveto mjesto.

Button je bio presretan zbog svoje prve pobjede za McLaren, a presretan je bio i Kubica zbog prvog postolja za Renault. Trećeplasirani Massa isto je bio vrlo zadovoljan drugim postoljem u prve dvije utrke sezone, što je za njega bio najbolji start sezone ikad. Iako, ne znamo koliko je bio zadovoljan Alonso jer je čuvao leđa Massi većinu utrke, a tvrdio je kako je mogao voziti sekundu brže po krugu od njega.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

Slažete li se s našim odabirom pet najboljih utrka u Melbourneu? Koja je vama ostala u najboljem sjećanju, jedna od ovih pet ili neka druga? Recite nam svoje mišljenje u komentarima.

Izvor: GP1.hr