sport

Toto natjerao svoje više sile protiv sebe

Trakavica nakon objave McLarena da se povlače s VN Australije zbog njihovog djelatnika oboljelog od korona virusa, dovela je momčadi do podjele oko cjelokupnog održavanja trkaćeg vikenda u Melbourneu.

Na jednoj strani bili su Ferrari, Alfa Romeo, Renault i logično McLaren, koji su jasno dali do znanja da neće sudjelovati u ostatku trkaćeg vikenda. Williams i Haas su rekli da će se rado prikloniti većini, a s druge strane Red Bull, AlphaTauri, Racing Point i Mercedes željeli su nastavak trkaćeg vikenda.

Ross Brawn je prošli tjedan dao “đačku” ako u slučaju da jedna momčad neće moći nastupiti na utrci radi korona virusa, utrka će se solidarno odgoditi. No, Red Bull, AlphaTauri, Racing Point i Mercedes su se ipak držali FIA-nog pravila, tj. mogućnosti, da je za održavanje utrke potrebno minimalno 12 bolida. Situacija je značila “izjednačenje”, četiri “protiv” i četiri “za”, s mogućnošću šest “za” (s neodlučnim Williamsom i Haasom). Lewis Hamilton je jasno i među prvima iskreno dao do znanja da se sve treba odgoditi, kao i zašto se sve odugovlači. On, Sebastian i Kimi su se i prije odluke o otkazivanju već nalazili u avionima i odlasku iz Melbournea. Obrazac odlaska lako pogađate: svjetski prvaci kojima ništa nije za silu.

Zašto je Totu trebalo toliko vremena da odluči ne nastupiti sa svojom momčadi na VN Australije? Glavna zvijezda i praktički nositelj momčadi koji donosi rezultate je bez dlake na jeziku dao svima do znanja što misli, konkurenti odlučili da neće nastupati, a gdje je još i neka društvena odgovornost i poštovanje prema kolegama. Bez zavaravanja, male momčadi su vrlo vjerojatno čekale velike, sukladno tome i Mercedes da se donese konačna odluka. Da je Toto odustao od nastupa isto kad i prva četvorka, prije bi se saznalo za logičan tijek događaja – otkazivanje trkaćeg vikenda. Situacija bi dovela do toga da na utrci ne bi moglo biti minimalno 12 bolida te bi utrka automatski bila otkazana, sukladno tome i cijeli trkaći vikend.

Druge momčadi koje itekako trebaju početi donositi dobre rezultate na utrkama (posebice Renault) pokazale su svoju korporativnu društvenu odgovornost otkazivanjem sudjelovanja na VN Australije. Da li je Totu nakon svih rezultata s Mercedesom bilo nužno siliti cijelu momčad na sudjelovanje u, što bi i ispalo, nepoštenoj i smiješnoj utrci (kao i Ferrari 2005. u SAD-u)? Totovu glad za uspjehom ili možda samo nesnalaženje u nastaloj situaciji (što bi bilo čudno za njega) prekinuo je telefonski poziv Ole Källeniusa, predsjednika uprave Daimlera AG, tj. Mercedesa. Bez obzira na taj poziv, Toto je i dalje mogao odlučiti po svojem, ali je neodlučnost nakon tog poziva nestala. Uslijedilo je tu i pismo Mercedesa kako zahtijevaju otkazivanje VN Australije. Zašto je bilo potrebno i pismo, a ne samo Totovo “ne” kao i kod ostalih momčadi? To pismo zvuči kao isprika i lagano “gašenje vatre” od strane Stuttgarta na odugovlačenje logične odluke.

No, još jednu packu od šefova dobio je Toto Wolff ovih dana, a to je povlačenje Mercedesa iz svih trenutnih i daljnjih optužbi upućenih FIA-i i Ferrariju oko postignute nagodbe vezane uz legalnost Ferrarijeve pogonske jedinice. Toto je predvodio momčadi koje su slale žalbe i prijetile tužbama FIA-i za novonastalu situaciju, a kako je s vremenom postalo jasno da je sve politička igra, s ciljem vjerojatnog oslabljivanja konkurencije izvan staze, opet je nastupila “viša sila”. Zato su čelnici Daimlera odlučili prestati s natezanjima oko stvari iz prošlosti, čisto radi zaštite imidža kompanije i momčadi, a i daljnjih mogućih šteta za Formulu 1 i iskazivanja nepoštivanja prema organizaciji s kojom surađuju.

Da li se Toto malo zaigrao svojim odlukama, tj. s iskazivanjem moći? Ima to doduše i logike za njega, uzmu li se u obzir nagađanja o njegovoj budućoj političkoj karijeri u FIA-i, kao i njegovoj poziciji nakon navodnog odlaska Mercedesa iz Formule 1.

Izvor: GP1.hr