sport

Tranzicija kroz povijest: Od Tyrrella do Mercedesa

11 Powerful Sir Jackie Stewart Quotes To Get You In Gear ...

Povijest formule 1 oduvijek je bila dinamična. Mijenjale su se staze, pravila i momčadi. U takvoj dinamičnoj okolini samo najizdržljivije momčadi opstaju, dok su drugi ostavljeni na milost i nemilost. Neke momčadi bi se jednostavno ugasile, što zbog financijske što zbog tehničke prirode. No, postoje momčadi koje su izdržale takav pritisak i ušle u povijest kao jedne od najuspješnijh momčadi u povijesti F1. Danas pričamo o momčadi koja je čak 5 puta mijenjala ime kroz prošlost. Dakako, riječ je o Tyrrellu…da, onom bolidu sa 6 kotača.

Tyrrell Racing (1968.-1998.)

Godina je 1968., Ken Tyrrell ostvaruje svoj dječački san i osniva svoju momčad pod imenom Tyrell Racing, zahvaljujući glavnim sponzorima Elf i Ford. Svoj obol u izgradnji momčadi dala je i francuska firma Matra koja je bila službeni dobavljač pogonske jedinice. Sve je bilo praktički spremno, samo je nedostajao vozač. Mjesto glavnog vozača dobio je legendarni Sir Jackie Stewart. Nije mu trebalo puno vremena za dokazivanje, godine 1969. Stewart osvaja svoj prvi naslov u karijeri i sve su oči bile uprte u tu još nepoznatu momčad.

70.-te su se pokazale još plodonosnijima za Tyrrell. Početkom desetljeća prekinuli su suradnju s Matrom i postali su „sami svoji gazde“. To se pokazalo kao pun pogodak,1971. Stewart je ponovno bio svjetski prvak,a Tyrrell se po prvi put „osladio“ konstruktorskim naslovom. Dvije godine poslije Stewart je osvojio još jedan naslov i tako upotpunio svoj hat-trick. Tyrrellu je nedostajalo 10 bodova kako bi osvojio svoj drugi naslov, međutim Lotus je te sezone bio bolji. Momčad je te sezone zadesila teška tragedija. Naime, na stazi Watkins Glen poginuo je drugi vozač Tyrrella, Francuz Francois Cevert.

Krajem 70.-tih počeo je lagani pad u formi britanske momčadi. Budžet se iz godine u godinu smanjivao, a bolid je bio sve sporiji i sporiji. Zadnja pobjeda Tyrrella dogodila se na stazi u Detroitu na VN SAD-a. Potom je Ken Tyrrell 1998. godine prodao momčad firmi British American Tobacco, što je značilo kraj Tyrrella kao samostalne momčadi.

British American Racing- BAR (1999.-2005.)

Novi sponzori, novi početak. Momčad je 1999. Godine po prvi puta nastupila u F1. Kao prvog vozača doveli su Williamsovog Jacquesa Viilenuevea, te su tako poslali poruku konkurenciji kako BAR nije momčad koja je došla samo sudjelovati, već pobjeđivati. Sezona je obećavala, financije su bile stabilne i imali su prvoklasnog vozača u svojoj postavi. Međutim sezona je podbacila. Villenueve je čak 11 puta odustao, a BAR nije upisao niti jedan jedini bod.

Godinu dana kasnije, kao novi dobavljač pogonske jedinice postala je japanska Honda, ujedno je bila i vlasnik određenog dijela dionica BAR-a. 2000. Godina se pokazala jako dobrom, a najbolji rezultat bilo je 4. mjesto. U naredne dvije sezone momčad je oscilirala u formi. Promjene su se dogodile početkom 2002. kada je na čelo momčadi došao David Richards, no i dalje nije bilo zapažajućih rezultata.

Iduća sezona donijela je još više promjena. Jacques Villenueve otišao je iz BAR-a nakon neuspješnih pregovora. BAR je odmah krenuo u potragu za novim vozačem. Priliku da se dokaže dobio je mladi Britanac, Jenson Button. Raskoš svog talenta pokazao je u 2004. godini kada je u više navrata osvajao pobjednička postolja, a kao šlag na tortu bio je pole position na kultnoj Imoli. Praktički savršena sezona za BAR nakon toliko mukotrpnih sezona. Međutim sve što je lijepo – kratko traje. Već u narednoj sezoni momčad doživljava drastični pad u formi. Krizu je još više produbila diskvalifikacija na VN San Marina zbog kršenja tehničkog pravilnika. Krajem 2005. godine Honda je otkupila sve dionice BAR-a i postala 100 postotnim vlasnikom močadi. Ovo je bio kraj BAR-a kao momčadi.

Honda F1 Racing Team (2006.-2008.)

Jedan od prvih poteza Honde bilo je dovođenje Rubensa Barrichella kao drugog vozača, dok je u momčadi i dalje bio Jenson Button. Momčad je na testiranjima pokazala zavidnu kvalitetu, no problem se pojavio u pouzdanosti bolida. Uspjeli su na kraju izdržati napornu sezonu, te upisati i prvu pobjedu. Potpomognut vremenskim uvjetima, Jenson Button je ostvario svoju prvu pobjedu u karijeri na stazi Hungaroring u Mađarskoj.

Naredne dvije sezone bile su razočaravajuće. Momčad nije uspjela upisati značajni rezultat. Ponovno se nazirala kriza, međutim, pojavila se jedna osoba koja će u skorije vrijeme promijeniti lice ove momčadi. Dakako, to je Ross Brawn, bivši Ferrarijev tehnički direktor. Uz sve ove turbulencije Honda je izdržala sezonu. Na kraju sezone Ross Brawn je zajedno s Nickom Fryjem otkupio momčad za vrtoglavi iznos od čak…1 funte. To je označilo kraj Honde kao zasebne momčadi.

Brawn GP (2009.)

Brawn je znao što ga čeka. Promjena tehničkih pravila, nove staze, sve se sad skupilo u jedan lonac. No, Brawn je bio hladne glave i odmah se bacio na posao. Momčad je preimenovao u Brawn GP, a kao novi dobavljač pogonske jedinice postao je Mercedes. Nakon dugih 10 godina Honda se povukla iz svijeta F1. Oko vozačke postave se nije dvoumio, odmah je angažirao Buttona i Baricchella.

Momčad je imala fenomenalan start sezone. Pobijedili su u 6 od 7 utrka, te tako uzdrmali cijeli F1 svijet. Red Bull i Ferrari nisu znali kako da pariraju najvećem iznenađenju te sezone. U drugoj polovici sezone forma je bila promjenjiva, ali na VN Brazila slavlje je moglo početi. Jenson Button osvojio je svoj prvi naslov svjetskog prvaka, a Brawn GP se okrunio konstruktorskim naslovom. Krajem sezone njemačka firma Daimler AG otkupio je od Brawna 75% dionica. Tako je jedna od najljepših priča u povijesti F1 došla svom kraju,a Brawn GP otišao u povijest.

Autosport on Twitter: "On this day in #F1 history, @JensonButton ...

Mercedes GP/AMG (2010.-danas)

Nova sezona i nova momčad, ovaj put pod imenom Mercedes GP. Ross Brawn je, kao novi- stari šef, imao novi izazov pred sobom. Button je napustio momčad i pridružio se Mclarenu, dok je Barrichello otišao u redove Williamsa. Za 2010. trebala je skroz nova vozačka postava. Jedan od lukavih poteza Brawna je bio dovođenje Michaela Schumachera, sedmerostrukog svjetskog prvaka. Kao momčadskog kolegu dobio je Williamsovog Nicu Rosberga. Početkom 2012. Momčad se preimenovala u Mercedes AMG, a prvu pobjedu nakon pola stoljeća Mercedes je upisao na VN Kine kad je Rosberg slavio ispred Buttona i Hamiltona. Schumacher je ostao u momčadi sve do 2013. godine kad ga je zamijenio Lewis Hamiliton.

Promjenom tehničkog pravilnika došlo je i do drastične promjene u izgledu bolida. V8 motori zamijenjeni su V6 hibridima, a Mercedes je to najbolje iskoristio. Hamilton je trenutno najbolji britanski vozač u povijesti sa 6 naslova svjetskog prvaka, a Mercedes drži čak 6 naslova konstruktorskog prvaka. Trenutno su jedna od najdominantnijih momčadi u povijesti F1 i teško da će ih netko zaustaviti na putu da postanu najbolji u povijesti. S time je zaokružena jedna lijepa i simpatična, ali i impresivna priča.

Izvor: GP1.hr