sport

Urednička debata: Kome bi pogodovao dvostruki austrijski program i tko nakon Vettela?

U svijetu Formule 1 i dalje traje neizvjesnost. Pandemija koronavirusa uzrokovala je ozbiljnu krizu, onemogućila utrkivanje i prisilila vodstvo natjecanja i timove na promišljanja o drastičnim mjerama štedenje.

Iako još uvijek ništa nije sigurno, prošlog su tjedna ipak stigle prve pozitivne vijesti, odnosno okvirni planovi vezani uz kalendar natjecanja. Što se mjera štednje tiče, neke su već donesene, poput primjerice odluke o odgodi implementacije novih tehničkih pravila, dok se o nekima tek raspravlja, kao primjerice o ograničenju budžeta za sljedeću sezonu. Još su aktualna i pitanja o budućnosti nekih vozača jer mnogi nemaju potpisane ugovore za 2021.

Neka od “gorućih” pitanja aktualnog trenutka u svijetu Formule 1 bacili smo na stol našem uredničkom “četvercu bez kormilara”, a u kojem je pravcu otišla ta debata provjerite u nastavku teksta…

1. Bude li sve išlo prema aktualnom planu, sezona Formule 1 startat će dvostrukim programom na Red Bull Ringu 5. i 12. srpnja. Bi li takvo otvaranje sezone predstavljalo vjetar u leđa Red Bullu, uzmemo li u obzir rezultate VN Austrije iz prethodnih sezona?

Tomislav Radić: Naravno. Ipak je to njihova domaća staza na kojoj su pobijedili u zadnje dvije utrke. Budu li imali pobjede u eventualne obje utrke to će im biti ogroman vjetar u leđa jer pobjednički start sezone nisu imali još od Vettelovih godina kad je osvajao naslove prvaka. Na kraju je najbitnije da ova sezona konačno počne.

Lovro Pernjak-Grbac: Mislim da je u ovom trenutku teško prognozirati ishod utrka jer još uvijek nismo vidjeli pravu brzinu svih momčadi. Moguće je da Red Bull Ring odgovara najviše Red Bullu, ali se može dogoditi i totalno suprotno pa da budu najsporiji od vodećeg trojca.

Igor Vukajlović: Događaj će ionako biti vrlo vjerojatno bez navijača, tako da neće biti Maxove oranje i velike potpore koju je lijepo vidjeti na tribinama. Staza doduše, svojom konfiguracijom paše Red Bullu.

Igor Šestak: Sezona bi doista mogla imati intrigantan početak. Red Bull je osvojio posljednje dvije utrke na svojoj domaćoj stazi, dok se Mercedes prilično mučio. Rivali Srebrnih strijela sigurno će s većim optimizmom putovati prema Austriji, nego da se sezona otvara na nekoj drugoj stazi. Ostvari li primjerice Verstappen dvije pobjede na startu, bilo bi itekako zanimljivo vidjeti odgovor aktualnih prvaka, koji nisu navikli gledati nekome u leđa.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

2. Vodstvo Formule 1 i šefovi timova na pragu su dogovora oko rezanja timskih proračuna za 2021. Prema izjavama Rossa Brawna, budžet će biti ograničen na 145 milijuna dolara. Podržavate li takvu odluku?

Tomislav Radić: Troškovi sudjelovanja u prvenstvu Formule 1 su vrtoglavo veći nego što je to bilo prije deset, 15 i 20 godina. Velike momčadi ulažu stotine milijuna dolara dok manje momčadi preživljavaju. Mislim kako ne treba ići odmah agresivno s ograničavanjem budžeta i da je ova granica koju je iznio Brawn koliko-toliko prihvatljiva jer ono što predlažu McLaren i ostale manje momčadi je previše nisko za provođenje “odjednom”. S vremenom se to može još spuštati, a za početak ovo je minimum.

Lovro Pernjak-Grbac: Meni se osobno uopće ne sviđa ideja u budget cap-u, ali ako se već mora provesti mislim da je ta mjera od 145 milijuna dolara minimum na koji se može otići. Smatram da bi daljnjim rezanjem došli u situaciju da Formula 1 izgubi svoj ‘DNA’ i da bi natjecanje konstruktora izgubilo smisao. Apsolutno ne želim vidjeti 10 momčadi koje su sve više-manje jednakog budžeta i performansi jer bi u tom slučaju imali GP1 seriju a ne Formulu 1. Budget cap – može, ali ne treba pretjerati.

Igor Vukajlović: Pretpostavljam da će se, kao i u nogometnom svijetu, pronalaziti razne rupe i sive sezone preko kojih će se taj limit (ili bilo koji) premašiti. Ovakav limit bi mogao donekle zgusnuti bolide po brzini, ali takvo limitiranje novčanih sredstava moglo bi značiti odvajanje Formule od elitnog sporta, a koliko god to zvučilo snobovski, moglo bi donositi velike gubitke na komercijalnim i sponzorskim ulozima.

Igor Šestak: Pandemija koronavirusa uzrokovala je ogromne ekonomske gubitke na svim razinama, a kriza se jednostavno mora prenijeti i na Formulu 1. Svi uključeni subjekti već mjesecima bilježe samo gubitke i generalna štednja predstavlja jedinu logičnu mjeru. Najvažnije je osigurati preživljavanje svih timova, čak i ako bi tijekom sljedećih nekoliko sezona trpjela kvaliteta natjecanja. Podržavam pokušaj da se troškovi u Formuli 1 svedu na nekakve razumne grane.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

3. Proteklih tjedana svjedočili smo prepucavanjima “velikih” i “malih”, najviše oko mjera štednje. Momčadi iz vrha uglavnom se protive drastičnom rezanju troškova, posebno Ferrari, dok je s druge strane najglasniji McLaren, koji zagovara radikalne rezove. Čiji stav podržavate?

Tomislav Radić: Kao što sam već rekao, rezovi su potrebni, no ono što predlaže McLaren je previše drastično. S druge strane, ne čudim se takvom potezu McLarena. Zaostaju za vodećima i traže neki način kako im se približiti, a ovo politikanstvo je jedan od pokušaja, a tobožnja briga o malim ekipama je samo paravan svemu tome.

Lovro Pernjak-Grbac: Podržavam stav većih momčadi. Kao što sam već rekao, po meni je apsurdno da se u najelitnijem motorsportskom natjecanju ide uvjetovati velike momčadi da se približe ‘malima’. U svakom sportu imate one koji su bolji i koji više ulažu te one koji mogu eventualno iznenaditi, ali su svjesni da ne mogu konkurirati najboljima. Što se tiče McLarena – dovoljno je reći da imaju budžet od preko 250 milijuna dolara te da su očito nesposobni dostići najbolje momčadi pa se na ovakav način pokušavaju približiti vodećima.

Igor Vukajlović: Rezovi jesu donekle nužni i može se početi na marginama (skupi i raskošni motorhomeovi, bogataška paradiranja po Monaku, “bijesne” plaće vozača). No, McLaren traži previše. Vjerojatno se vode onom filozofijom, ako puno tražiš, dobit ćeš bar nešto približno. Ali dosta toga bi se u tom pogledu moglo odvijati McLarenu na mlin, ako odu dva bogata velikana koja stalno zveckaju oko svog odlaska (Mercedes i Renault).

Igor Šestak: Koliko god se inače slažem s tezom da Formula 1 mora biti vrh motorsporta i da ne treba ograničavati one momčadi koje imaju resurse, ovoga bih puta ipak bio na strani “manjih”. Mislim da se u proteklih nekoliko godina jednostavno stvorio preveliki jaz u kvaliteti između triju vodećih ekipa i svih ostalih, a takvo dvorazredno Prvenstvo nije atraktivno. Dok god svim momčadima koje se ne zovu Mercedes, Ferrari i Red Bull, ne preostaje ništa nego borba za četvrto mjesto, Formula 1 je previše jednosmjerna. Gledateljima nedostaje onaj faktor nepredvidivosti, faktor iznenađenja i mislim da je potrebno donekle ujednačiti grid. Oni koji su kreativni i sposobni znat će ostvariti određenu prednost i s manjim ulaganjima.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

4. Na vozačkoj tržnici trenutno je mirno, iako mnogi vozači ne znaju svoju sudbinu za 2021. Najviše se govori o tome hoće li Sebastian Vettel ostati u Ferrariju. U slučaju Nijemčeva odlaska iz Maranella, tko bi ga po vama trebao naslijediti i zašto?

Tomislav Radić: Već su se izjasnili da im je Leclerc budućnost tako što su mu produljili ugovor. Kad jednog dana Vettel ode iz Ferrarija pametan bi im potez, po meni, bio dovesti nekog “vodonošu” koji je dovoljno brz za osvajanje postolja i “spašavanje” ekipe ako Leclerc upadne u probleme, sudar ili mu se dogodi kvar, kao što su to bili Irvine i Barrichello. Ako se ovako nastavi dominacija Mercedesa to je jedini način da barem pokušaju nešto osvojiti. A koji bi to vozač mogao biti? Ricciardo i Sainz odmah otpadaju jer oni nisu kalibar za vodonoše (iako bi ja baš volio vidjeti jednog od njih dvojice u Ferrariju jer bi oni s Leclercom činili ubojit dvojac), a Giovinazzi se još mora iskazati. Možda bi za takve uloge najbolji bili vozači poput Kvjata, Magnussena ili možda čak Hulkenberg.

Lovro Pernjak-Grbac: Jako teško pitanje. Prvo bih rekao kako vjerujem da će Vettel ostati u Ferrariju još barem godinu dana, pa prema tome neće trebati žuriti s brzim odlukama. U slučaju da se dogodi obrnuto i Nijemac ode iz Ferrarija na kraju ove sezone, mislim da bi najbolja opcija za njegovu zamjenu bio Daniel Ricciardo koji ima ugovor s Renaultom do kraja sezone. Smatram da bi Ferrari u dvojcu Leclerc – Ricciardo imao jedan od najjačih vozačkih parova na gridu.

Igor Vukajlović: Momčad bi trebalo graditi oko Charlesa Leclerca. Vettel bi još jednu godinu savršeno poslužio za to. Nakon toga, dolazimo do klasične Ferrarijeve filozofije – vozač broj jedan i vodonoša. Ricciardo neće pristati na to, Sainz bi možda odlučio biti poslušan. Sve u svemu, treba svakako otići u jednu krajnost, ili dva top vozača ili klasična postava s vjernim slugom (Giovinazzi, Perez, bilo bi lijepo ponovo vidjeti Hülkenberga). Svako traženje sredine bit će nespretno za vođenje momčadi.

Igor Šestak: Mislim da bi Ferrari trebao pokušati s Danielom Ricciardom. Da, mnogi će reći da bi moglo biti međusobnih dvoboja i problema između njega i Leclerca, ali nije li ih bilo i prošle godine? Ne bi ni Vettel pristao biti Leclercov “vodonoša”. Ricciardo ima brzinu, ima sad već i dovoljno iskustva, zna kako se pobjeđuje u utrkama… Osim toga, od Vettela je bio brži u sezoni kad su dijelili garažu u Red Bullu i definitivno mislim da Australac u ovoj fazi svoje karijere zaslužuje bolji bolid od srednjerazrednog Renaulta.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

5. Utrkivanja u stvarnom svijetu neće biti barem do srpnja, a za to se vrijeme održavaju virtualne Grand Prix utrke. Pratite li događanja na tim utrkama i kakav je vaš stav o takvom obliku natjecanja?

Tomislav Radić: Pratim koliko stignem pored drugih obveza. Takav oblik natjecanja je vrlo zabavan, no ipak mi je puno draže vidjeti akciju uživo. Svi su virtualni bolidi po brzini jednaki pa donekle možemo dobiti sliku koliko je koji vozač brz, a po onome što mogu vidjeti Albon i Leclerc su se pokazali najbolji. Volio bi vidjeti virtualnu utrku sa svim vozačima koji su trenutno u momčadima, no teško da će se to dogoditi.

Lovro Pernjak-Grbac: Pratim. U ovim trenutcima kada nemamo prave utrke bolje je i to nego ništa. Norris i Leclerc su jako digli popularnost Esports sceni u ovim trenutcima pa vjerujem da će cijela F1 zajednica profitirati od toga. Utrke znaju biti zanimljive, ali smo znali vidjeti i previše neozbiljnosti od nekih aktera što mi se osobno nije sviđalo.

Igor Vukajlović: Kao fan vozačkih simulacija (koliko god F1 2019 možda to i nije), smatram da je ovo svakako odlična zabava za navijače da bar nekako budu u kontaktu s vozačima za koje navijaju. Vožnje su im ionako prilično opuštene, vidi se po tome koliko krate zavoje i koliko se sudaraju, no niti nema potrebe za nečim ozbiljnim trenutno.

Igor Šestak: Virtualnim Grand Prix utrkama sam pružio šansu, ali sam ostao jako razočaran. Ne da imam nešto protiv virtualnog utrkivanja i digitalnog motorsporta, dapače. Mislim da je to izvrsna stvar iz više razloga i ne samo u ovo vrijeme pandemije koronavirusa, kad nema drugih utrka. Međutim, razina utrkivanja u virtualnim GP utrkama Formule 1 je ispod svakog nivoa. Umjesto da se teži donekle realnoj simulaciji koja bi barem nalikovala stvarnim F1 utrkama, ovo izgleda više kao Destruction Derby, ali bez oštećenja bolida. Koga veseli gledati 20 nekontroliranih i neuništivih projektila, neka uživa… moje je mišljenje da takav oblik “igranja” ne bi trebalo nazivati službenim virtualnim Grand Prixom.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

Izvor: GP1.hr