sport

Urednička debata za kraj sezone: Tko je kriv za Ferrarijev raspad sistema?

Velikom nagradom Abu Dhabija prošle nedjelje spušten je zastor na još jednu sezonu Svjetskog prvenstva Formule 1. Bila je to sezona za pamćenje i sasvim drukčija od drugih, možda iz pogrešnih razloga, ali sigurno će se brojni događaji iz 2020. godinama prepričavati među fanovima F1.

Sezona je bila sitna, ali dinamitna. Trajala je tek nešto više od pet mjeseci, ali naguralo se u taj period čak 17 utrka. Vikenda je bilo svakakvih, popriličan broj onih doista sadržajnih i uzbudljivih za praćenje. Neke su utrke ponudile epske preokrete i velika iznenađenja, o čemu svjedoči podatak o pet različitih pobjednika i čak 13 različitih vozača koji su barem jednom bili na postolju.

Iako to sugerira na neizvjesnost, prava bitka za prvaka zapravo je jedino nedostajala da bi sezona bila vrhunska. Lewis Hamilton i Mercedes odradili su posao rutinski i upisali svoje sedme titule. Lewis sedmu u karijeri kojom se izjednačio s Michaelom Schumacherom, dok je Mercedes postavio novi svjetski rekord sa sedam titula uzastopce.

Kako bismo se još malo prisjetili nekih najzanimljivijih događaja i onih gorućih F1 tema, za kraj sezone našim smo autorima i urednicima postavili deset pitanja za debatu. U četvrtak se mogli čitati njihove odgovore na prvih pet pitanja, a ostatak ove “rasprave” pročitajte u nastavku…

Najzanimljivija i najravnopravnija borba sezone vodila se između McLarena, Renaulta i Racing Pointa za treće mjesto konstruktorskog poretka i četvrto mjesto vozačkog. Što je po vama presudilo da ta mjesta osvoje McLaren i Perez?

Lovro Pernjak-Grbac: Za poredak konstruktora je ključno imati dva vozača koji mogu redovno osvajati bodove za momčad bez većih incidenata. Smatram da je McLaren imao najjaču vozačku postavu od ove tri momčadi i da su s pravom osvojili to treće mjesto, čak iako je borba s Racing Pointom trajala praktički do zadnjeg kruga sezone. Ocon i Stroll nažalost nisu mogli pratiti tempo svojih momčadskih kolega te bih rekao kako su oni glavni ‘krivci’ što njihove momčadi nisu osvojile toliko željeno treće mjesto u poretku konstruktora. Perez je s druge strane imao najbrži bolid (Pink Mercedes) te je tu prednost maksimalno iskoristio, iako mislim da po vozačkim sposobnostima nije bolji ni od Ricciarda, ni od dvojca iz McLarena.

Tomislav Radić: Perez je četvrto mjesto zaradio isključivo svojom sposobnošću i talentom, uz pomoć “posuđivanja” Mercedesovog intelektualnog vlasništva. I pored dvije propuštene utrke zbog korone postigao je ovaj rezultat. Dok, s druge strane, za rezultat u konstruktorskom prvenstvu razlog može biti i karma zbog kontroverzi oko kopiranja Mercedesa u dizajnu bolida. McLaren je, da se ne lažemo, imao odličan bolid, i nakon svih patnji s GP2 motorom konačno su se vratili tamo gdje su i bili prije ovog silnog turbo-hibridnog cirkusa, među prve tri ekipe prvenstva.

Mia Lešić: Osim što su se ove godine nekako kockice posložile za McLaren, važno je da su imali i vozače koji osim solidnih rezultata i dobro funkcioniraju zajedno. Osim toga, treba imati u vidu da je Racing Point zapravo osvojio više bodova od McLarena u utrkama, no oduzeto im je 15 bodova zbog poznate afere s kopiranjem Mercedesovog prošlogodišnjeg bolida. Obično nas prevare sustignu u životu, pa su tako prošli i ružičasti Mercedesi. Što se mene tiče, McLaren je svoje treće mjesto u konstruktorskom poretku u potpunosti zaslužio. Što se tiče Pereza, čini se da je on procvjetao nakon što je ostao bez ugovora za iduću sezonu. Možda je motivacija za pronalazak mjesta na gridu doprinijela Perezovim dobrim rezultatima, a malo mu je pomogla i zbrka u Mercedesovom boksu na VN Sakhira.

Luka Tunjić: McLaren je na trećem mjestu završio zbog 15 bodova kazne za Racing Point i zbog toga što je Nico Hülkenberg morao uletjeti na čak tri utrke umjesto Sergija Pereza i Lancea Strolla. Uvjeren sam da bi “Pink Mercedes” osvojio to treće mjesto bez prevelikih muka da nije bilo svih tih incidenata. Na ruku im nije pošla ni činjenica da je Perezu otkazao motor u dvije od posljednje tri utrka. Ipak, kvarovi su dio sporta i Carlos Sainz je sam imao dobar dio nesretnih okolnosti tijekom sezone. Veoma mi je drago za McLaren i toplo se nadam da će uskoro konkurirati i za prva dva konstruktorska mjesta.

Igor Vukajlović: McLaren se unatrag nekoliko godina doima kao najmarljivija momčad u Formuli 1. Rad u tišini koji daje rezultate je nešto najbolje u Formuli 1. Renault se možda previše opteretio dolaskom Fernanda Alonsa, a i spremaju kompletni rebranding momčadi. I Renault i Racing Point su imali vozače koji su bili slabije karike (Ocon i Stroll), dok je McLarenov dvojac marljivo skupljao bodove. Perez je svakako zaslužio nedavnu pobjedu, ali na četvrto mjesto u poretku vozača bi bez pitanja smjestio Daniela Ricciarda.

Ferrari je doživio pravi raspad sistema ove godine. Tko je po vama glavni krivac za nastalu situaciju?

Lovro Pernjak-Grbac: Glavni problem Ferrarija je bila ona famozna ‘nagodba’ s FIA-om prema kojoj su morali dizajnirati kompletno novu pogonsku jedinicu za ovu sezonu u svega nekoliko mjeseci. Bolid je rađen za prošlogodišnje vrijednosti pogonske jedinice koje su bile najbolje na gridu te u tome vidim najveći problem za Ferrari. Teško mi je sada uprijeti prstom u neku osobu, ali očito je da najveći dio krivnje mora preuzeti Mattia Binotto kao šef momčadi.

Tomislav Radić: Cijelo vodstvo ekipe, počevši od Elkanna pa sve do Binotta. Loša odluka nizala se jedna za drugom, a vrhunac je bila kontroverza oko motora. Dizajn bolida potpuno promašen, a uz to često su brljali s taktikom. Demotivirani Vettel se često vrtio i unatoč emotivnom oproštaju s ekipom siguran sam kako je jedva dočekao kraj sezone da više ne mora voziti onaj katastrofalan SF1000.

Mia Lešić: U Ferrariju se sve sastalo. Prvo su se nagodili s FIA-om, pa su morali izraditi novu pogonsku jedinicu, pa su prekinuli suradnju s Vettelom, koji se kasnije doimao potpuno nezainteresiran voziti za Ferrari. Riba smrdi od glave, pa je za neuspjehe momčadi prvenstveno krivo rukovodstvo nizom pogrešnih poteza.

Luka Tunjić: Charles Leclerc sigurno nije. Trebali bi mu zahvaliti što je radio lavovski posao tijekom čitave sezone jer bez njega ne bi završili ni ispred AlphaTaurija. Za loše rezultate definitivno je kriv katastrofalan bolid, tako da bi kao krivce optužio sve ljude zadužene za rad na bolidu, kao i najodgovornije ljude u momčadi kao što je Mattia Binotto i ostali glavni inženjeri i sl. Nadam se da ih je barem sram što je Ferrari kroz ovu sezonu bio predmet sprdnje.

Igor Vukajlović: Nakon zbrke oko nagodbi i optuživanja o varanju s pogonskom jedinicom prošle godine, pokušajmo pogledati stvari s kraja ove sezone. Nikako ne okriviti Sebastiana Vettela, daleko od toga, ali njegovim odlaskom i kadroviranjem dva vozača koji još nemaju dovoljno uspjeha da bi neka momčad imala pritisak zbog njih (poput Alonsa i Vettela), momčad bi mogla lagano prodisati. Smjena Binotta nije rješenje, momčad je odlično funkcionirala čim je i bolid proradio prošle godine, dakle, bez toga neće biti pomaka.

Najbolja utrka u 2020. godini?

Lovro Pernjak-Grbac: Monza! Pretjecanja, kazne, incidenti – sve što jedna utrka može sadržavati ona u talijanskom hramu brzine je sadržavala. Dodatno, na postolju smo vidjeli tri ‘mladića’ koji su se pomalo i neočekivano našli tamo, ali sretno i spretno osvojili pregršt bodova za svoje momčadi. To je bila i utrka u kojoj smo vidjeli i prvi pravi ‘kiks’ Mercedesa kada su pozvali Hamiltona u bokseve dok je pitlane bio zatvoren, a Gasly je priliku maksimalno iskoristio te došao do prve pobjede u svojoj karijeri.

Tomislav Radić: Možda nije imala dovoljno akcije za ponuditi, ali s neke emotivne strane sam uživao gledati utrku u Imoli. Ponovno gledati bolide kroz Tamburello, Tosu, Acque Minerali i Rivazzu podsjetilo me na djetinjstvo i dvoboje Schumachera i Alonsa za pobjedu. Jedna od meni najdražih staza se nakon 14 godina vratila u kalendar zahvaljujući koroni i ponudila nam je jednu klasičnu, starinsku utrku s ne baš puno pretjecanja, ali sa zanimljivim dvobojima i neočekivanim preokretima. Borba Verstappena i Bottasa za drugo mjesto je bila vrlo zanimljiva, da bi na kraju doživjeli totalni preokret i Maxovo odustajanje, što je cijelu utrku okrenuo naopako (osim za Lewisa). Kao što sam naveo u prvom dijelu, prava je šteta da ova staza nema zagarantirano na neodređeno mjesto u kalendaru.

Mia Lešić: Možda ne zaslužuje titulu najbolje utrke u 2020. godini, no meni je svakako ove godine najdraža VN Austrije. Nakon proljetnog cirkusa s otkazivanjem utrka, pa iščekivanja hoće li se sezona uopće održati, bilo mi je posebno drago ispratiti gašenje crvenih svjetala na startu sezone. Utrka je svakako bila zanimljiva, pobjednički podij je djelovao kao obećavajući uvod u neizvjesnu sezonu. Nažalost, sezona baš i nije bila neizvjesna, pobjednik Bottas se baš i nije iskazao kao dostojan protivnik Hamiltonu, ali je Lando trećim mjestom dobro najavio povratak McLarena u vrh.

Luka Tunjić: Za mene je to bila VN Sakhira. Bilo mi je posebno lijepo vidjeti Sergija Pereza kao pobjednika utrke, a uživao sam i u Georgeu Russellu koji je ‘mazao’ Bottasa čitavi vikend. Nikad nismo gledali takvu stazu i stvarno ću ovu utrku pamtiti kao svojevrsni F1 dragulj. Monza je također bila upečatljiva, kao i VN Turske.

Igor Vukajlović: Iako jedna od lakših staza, Monza je bila najbolja ove godine. Novi pobjednik u Formuli 1 je ono što ovom sportu treba, a kamoli još kad je to netko tko je degradiran u svojoj momčadi s toliko pritiska. Akcija od prvog kruga, ponovljeni start utrke, neviđene greške Mercedesa, probijanje Hamiltona do bodova, borbeni Kimi, prva utrka s jedinstvenom mapom motora, bilo je itekako sadržajno.

Tko po vama zaslužuje titulu vozača godine i momčadi godine?

Lovro Pernjak-Grbac: Iako sam već bio pohvalio McLaren, smatram da bi nepošteno bilo proglasiti bilo koju drugu momčad osim Mercedesa kao momčad godine. Dominacija od početka sezone koja je većini bila ‘dosadna’ je zapravo pravo remek djelo ljudi iz Brackleya i Brixwortha koji su preko zime napravili ogroman skok u odnosu na konkurenciju. S druge strane, titulu vozača godine neću dodijeliti Hamiltonu jer smatram da je imao nadmoćni bolid i nekonkurentnog momčadskog kolegu koji mu nije zadavao previše ‘glavobolja’. Vozač godine je po mojem mišljenju Charles Leclerc koji je očajan bolid Ferrarija vodio do većine osvojenih bodova, a uspio je doći čak i do pobjedničkog postolja. U prilog mladom vozaču ide i činjenica da je tijekom sezone ‘rastavio’ nemotiviranog Vettela u identičnom bolidu koji iza sebe ima četiri naslova prvaka.

Tomislav Radić: Vozača godine po meni zaslužuje Leclerc. Onaj krš od bolida voziti do plasmana u bodovima i završiti sezonu na “visokom” osmom mjestu je dobro postignuće. S druge strane, momčad godine je definitivno Mercedes. Ljudi nakon svega i dalje dominiraju i proizvode predominantan bolid, što se mora pohvaliti.

Mia Lešić: Jasno je da su Mercedes i Hamilton bili najbolja momčad i vozač ove godine, no ako se odmaknemo od oborenih rekorda i neprikosnovene dominacije, ja bih za vozača godine proglasila Sergija Pereza, a titulu najbolje momčadi bih dodijelila McLarenu. Perez je uz sve nedaće koje su ga snašle uspio izboriti četvrto mjesto u poretku vozača i konačno svoju prvu pobjedu u karijeri. Znamo svi da Perez nije sudjelovao na dvije utrke kad je bio pozitivan na korona virus, a tijekom sezone je ostao i bez mjesta u momčadi za iduću godinu. Sve to nije pokolebalo Meksikanca, nego je hrabro nastavio sezonu i osvojio odlično četvrto mjesto u poretku vozača. Što se tiče momčadi, McLaren je svakako zaslužio povratak u vrh poretka, dug je bio njihov povratnički put. Nadam se da će iduće godine biti još bolji i još jači, na mjestu na kojem povijesno pripadaju.

Luka Tunjić: Moram izdvojiti dvojicu – Lewis Hamilton i Max Verstappen. Obojica su obavili nevjerojatan posao kroz sezonu. Hamilton je, unatoč tome što je vozio space shuttle, bio nepogrešiv kroz čitavu sezonu te je deklasirao Bottasa. Verstappen zaslužuje pohvalu jer je jedini primirisao Mercedesu. Dok je ostatak grida zaostajao od 20 pa i do 40 sekundi, Verstappen je redovito slijedio prvake sa samo par sekundi zaostatka, a do svojih pobjeda je došao bez posebnih okolnosti i incidenta u garaži “Crnih strijela”. Pogledajmo samo koliko je bio nadmoćniji u odnosu na drugi Red Bull Alexandera Albona. Još neki vozači zaslužuju pohvalu, npr. Sergio Perez, Daniel Ricciardo i Charles Leclerc. Ipak, teško mi je izdvojiti jednog ispred druge dvojice. Kao momčad sezone bih odabrao McLaren jer su imali najbolju sezonu nakon sedam godina i sve su bliže vrhu poretka gdje i pripadaju.

Igor Vukajlović: Momčad godine bi bila McLaren najviše zbog pomaka u performansama i samostalnom radu na razvoju bolida, a sve to uspijevaju uz navodne financijske probleme. Skočio je i Racing Point po performansama, ali s toliko neiskrenosti prema navijačima i ostalim momčadima pa i kaznama, nalazili bi se na dnu nekog ‘fair playa’. Vozač godine je Lewis Hamilton, prvenstveno radi lakoće osvajanja prvenstva. Da je Lewis recimo lošiji vozački, bilo bi tu napetosti, što unutar momčadi, što s drugim vozačima (Maxom Verstappenom ponajprije), ali njegove ovogodišnje vožnje izgledale su nedostižne za ostatak grida.
P.S. Ne-vozač godine je Valtteri Bottas.

Mnogi su se vozači u Abu Dhabiju oprostili od svojih dosadašnjih timova. Koju biste promjenu u vozačkim postavama istaknuli kao najznačajniju za sljedeću sezonu Formule 1?

Lovro Pernjak-Grbac: Definitivno odlazak Vettela i dolazak Sainza u Ferrari. Koliko god momčad iz Maranella bila nekonkurentna ove sezone, očekujem poboljšanje u svakom segmentu, a promjenom vozačke postave mogli bi unijeti malo svježeg ‘vjetra’ u ekipu. Dogodine očekujemo konkurentniji bolid te vrlo dobru borbu Leclerca i Sainza za ‘primat’ u Ferrariju. Osim toga, ako bi se obistinile najave, dolazak Pereza u Red Bull kao zamjena Alexa Albona mogao bi donijeti ‘zdravu’ konkurenciju Maxu Verstappenu, koji bi se u tom slučaju morao dodatno potruditi da pobijedi svojeg momčadskog kolegu i sljedeće sezone.

Tomislav Radić: Nemam neku posebno za izdvojiti. Promjene su jedne od temeljitijih i većih u zadnjih nekoliko sezona, od povratka prezimena Schumacher i povratka mladića Alonsa, Sainza u Ferrariju, Vettela u Aston Martinu, Ricciarda u McLarenu. Po svim ovim imenima ravnomjerno raspoređenim po momčadima dalo bi se zaključiti kako je pred nama zanimljiva 2021. godina.

Mia Lešić: Kratko i jasno, Alonsov povratak. I neću kriti da to nema veze s mojim navijačkim sklonostima. Osim toga, mladić je na testiranju u Abu Dhabiju pokazao da još uvijek nije za staro gvožđe.
2020. godina nam je pokazala da su promjene dobra stvar, pa tako mislim da je dobro što će se vozačke postave promiješati i što ćemo iduće godine gledati i neke nove klince. Bit će jako lijepo vidjeti prezime Schumacher ponovno na gridu, a sigurna sam da će Sainz zadati itekakve glavobolje Leclercu.

Luka Tunjić: Teško je izdvojiti samo jednu promjenu kada sve važne karike izuzev Mercedesa mijenjaju vozače. Toplo se nadam da će Perez dobiti sjedalo u Red Bullu jer takav vozač mora biti na gridu. Sve promjene ću pratiti s velikim uzbuđenjem, a najviše se veselim povratku Fernanda Alonsa i Vettelu u Aston Martinu. Bilo bi savršeno i da je Valtteri Bottas izgubio mjesto u Mercedesu, ali neću se žaliti.

Igor Vukajlović: Dolazak Fernanda Alonsa, tim više što daje dojam da je pošteno zagrizao oko svog povratka u Formulu 1 te ćemo s uživanjem gledati četiri svjetska prvaka na gridu sljedeće godine. Sljedeća promjena jest ona Sebastiana Vettela. Neće tu doduše biti nekog posebnog rezultata, Seb će samo biti prvi na redu da iskoristi pogreške Mercedesa. Kao što sam rekao i u prvoj debati, smatram da je Ricciardo pogriješio odlaskom iz Renaulta, koji kao i McLaren izgleda sve bolje i bolje. Ali, McLaren u koji odlazi ima dosta nepredvidivu budućnost, što financijski, što s promjenom pogonske jedinice. Česte promjene momčadi također ne mogu biti dobar znak za njega.

Izvor: GP1.hr