sport

Ususret 1000. utrci (3. dio)

Došli smo i do zadnjeg dijela pregleda jubilarnih utrka. Preostale su posljednje tri troznamenkaste, 700., 800. i 900. Mnogi se sigurno sjećaju dosta trenutaka iz tih utrka, naravno najviše po kontroverzama i incidentima.

700. utrka – VN Brazila 2003., Interlagos

Giancarlo Fisichella (Jordan), prolazi kraj ostataka od nesreće Marka Webbera (Jaguar) i Fernanda Alonsa (Renault) što je na kraju prouzrokovalo prekid utrke, VN Brazila 2003.

Pole position: Rubens Barrichello (Ferrari)
1. Giancarlo Fisichella (Jordan)
2. Kimi Raikkonen (McLaren)
3. Fernando Alonso (Renault)

Najzanimljivija jubilarna utrka do tad. U to vrijeme utrka u Brazilu je bila početkom sezone, a upravo ova utrka je bila posljednja koja je održana u to vrijeme. Od iduće sezone pa do današnjeg dana termin je prebačen na kraj godine.

Kvalifikacije su održane po suhom vremenu. Pole position je osvojio Rubens Barrichello i time navijače bacio u trans. Drugi je bio David Coulthard a senzacionalni treći Mark Webber u Jaguaru. Branitelj naslova Michael Schumacher je bio tek sedmi, odmah iza brata Ralfa na šestom mjestu.

Dan nakon vremenski uvjeti su se totalno promijenili. Veliki pljusak je potopio stazu i to je donijelo mnogo problema nekim ekipama, točnije ekipama na Bridgestoneovim gumama. Naime, u cilju smanjenja troškova, FIA je donijela propis po kojem ekipe smiju donijeti samo jedan set guma za mokro vrijeme po trkaćem vikendu i morali su odlučiti hoće li to biti full wet ili intermedije. Momčadi na Bridgestoneu su se odlučili za intermedije što se pokazalo kao greška jer količina vode na stazi bila puno veća nego što su intermedije mogle izbaciti tijekom vožnje. Zbog takvih vremenskih uvjeta utrka je startala iza sigurnosnog automobila.

Nakon nekoliko krugova iza sigurnosnog automobila utrka je mogla krenuti. Barrichello gubi prvo mjesto od Coutharda. Ipak, nekoliko krugova poslije, kada je intezitet kiše malo oslabio i kada je Rubens doveo gume na radnu temperaturu sustiže a potom i prestiže Coultharda te počinje nizati brze krugove čime gradi prednost od 20 sekundi ispred Škota. U 46. krugu postavlja najbrže vrijeme utrke a krug nakon odustaje zbog kvara na bolidu što je jako rastužilo Brazilce koji su očekivali prvu pobjedu Brazilskog vozača u Interlagosu još od Ayrtona Senne i 1993. godine. Time Coulthard opet preuzima vodstvo.

Vozačima je najviše problema zadavao treći zavoj kojim je tekla velika količina vode. Od 25. do 33. kruga su redom u tom zavoju odustajali Antonio Pizzonia, Juan Pablo Montoya, Michael Schumacher i Jenson Button.

U ovoj gužvi i pomutnji najviše su profitirali vozači koji su u početnim krugovima otišli u bokseve nadoliti spremnik goriva “do čepa” te više nisu morali ići u bokseve (jedino ako su trebali po gume za suho) te su bili sigurni u slučaju eventualnog ponovnog izlaska sigurnosnog automobila. Giancarlo Fisichella u Jordanu, koji je startao 10., se takvom taktikom uspio probiti do trećeg mjesta (prvi je bio Coulthard a drugi Raikkonen). Nakon Davidovog odlaska u bokseve po gorivo i gume za suho u 53. krugu je to postalo drugo mjesto, a u sljedećem 54. prelazi u vodstvo nakon Raikkonenove pogreške i proklizavanja. Krajem tog istog 54. kruga Mark Webber se jako razbija u 13. zavoju prije startno-ciljne ravnine te je žuta zastava na snazi. Fisichella i Raikkonen dovoljno usporavaju te bez problema prolaze kroz krhotine od Webberovog bolida, no trećeplasirani Fernando Alonso ne usporava na vrijeme te se razbija nakon što je pokupio jednu Webberovu gumu.

Utrka je prekinuta te više nije nastavljena. Pobjednikom je, pogreškom sudaca, proglašen Raikkonen, Fisichella drugi a ozlijeđeni Alonso treći (zbog odlaska na pregled nakon nesreće nije sudjelovao na dodjeli trofeja). Po važećem pravilu, u slučaju prijevremenog prekida utrke u obzir se uzimao poredak dva kruga prije kruga u kojem je prekinuta utrka. Kako su suci zaključili da je Fisichella započeo 55. krug, povratkom na 53. krug, dva kruga ranije, vodeći je bio Raikkonen. Ipak, pred sljedeću utrku u Imoli, nakon dodatnih provjera sudaca uočeno je da je Fisichella započeo 56. krug čime se uzima poredak iz 54. kruga kada je Talijan bio vodeći. Poredak je promjenjen te je pobjednikom proglašen Giancarlo Fisichella, a na stazi u Imoli je održana i kratka ceremonija u kojoj su Raikkonen i Ron Dennis predali pobjedničke pehare Fisichelli i Eddiju Jordanu.

800. utrka – VN Singapura 2008., Marina Bay

S lijeva na desno: Nico Rosberg (Williams), Fernando Alonso (Renault), Lewis Hamilton (McLaren), VN Singapura 2008.

Pole position: Felipe Massa (Ferrari)
1. Fernando Alonso (Renault)
2. Nico Rosberg (Williams)
3. Lewis Hamilton (McLaren)

Prva noćna utrka u povijesti F1, još k tome i slavljenička 800.! Kud će bolje. No, kako se pokazalo, može i gore i kontroverznije. Kako je do svega toga došlo, krenut ćemo od početka.

Nakon dugo godina sanjanja i planiranja ispunjen je san Bernija Ecclestonea za utrku u Singapuru, a dodatnu draž tome je dala odluka da bude u noćnom terminu po lokanom vremenu kako bi utrka bila u vrijeme uobičajeno za utrke u Europi.

U kvalifikacijama je najbrži Felipe Massa nakon savršenog kruga. Drugi je bio Lewis Hamilton a treći aktualni prvak Kimi Raikkonen. Fernando Alonso, najbrži na drugom i trećem treningu, je nakon kvara na motoru kvalifikacije završio na 15. mjestu. Malo je reći da je bio razočaran pogotovo jer je imao velike šanse za start među prvih pet.

Sljedećeg dana, u 20:00 sati po lokalnom vremenu, vozači kreću u krug zagrijavanja. Malo problema u tom krugu ima Nelson Piquet jr. koji se u predzadnjem zavoju izvrtio (kasnije će se znati i razlog tog izvrtanja) no tu ne gubi puno vremena. Na startu vodeća trojka drži svoje pozicije. Heikki Kovalainen, koji je startao peti, gubi pozicije od Sebastiana Vettela i Tima Glocka. Nakon deset krugova Massa je držao solidnu prednost od tri sekunde ispred Hamiltona dok je Raikkonen bio još sedam iza Britanca. U 12. krugu, na iznenađenje mnogih zbog pozicije u utrci u kojoj se nalazio, Alonso odlazi po gume i gorivo u boks te se vraća na kraj poretka. Dva kruga kasnije njegov momčadski kolega Piquet se zbog, kako je on tvrdio, nezagrijanih tvrđih guma izvrtio i završio s bolidom u zidu što je prouzrokovalo izlazak sigurnosnog automobila.

Dva Red Bulla i Rubens Barrichello su uspjeli otići u bokseve odmah nakon izlaska sigurnosnog automobila te taman prije zatvaranja bokseva (što je u ono vrijeme bilo pravilo za bokseve tijekom uvjeta sigurnosnog automobila). S vrlo malo goriva u bolidu Kubica i Rosberg su primorani ići po gorivo u bokseve dok su oni bili zatvoreni, zbog čega su kasnije kao kaznu dobili 10 sekundi zaustavljanja u boksevima. Nakon ponovnog otvaranja bokseva i dva Ferrarija idu po gume i gorivo i tu počinje katastrofa za crvene. Massa dobiva zeleno svjetlo na semaforu u boksu za polazak dok je još crijevo za gorivo priključeno na bolid, odmah kreće te čupa crijevo za gorivo i s tako priključenim crijevom zaustavlja se na kraju boksa! Čista ljudska pogreška, mehaničar je požurio sa zelenim svjetlom na semaforu a nije primjetio da je crijevo i dalje priključeno na bolid. Dok su mehaničari dotrčali do bolida i sklonili crijevo Massa gubi puno vremena i pada na začelje. Kao šlag na kraju mizerije od utrke Massa je još dobio i kaznu prolaska kroz bokseve zbog nesigurnog izlaska iz boksa jer je umalo udario u drugi bolid pri tom katastrofalnom boksu.

Nakon svog meteža, sigurnosnih automobila i kazni na čelo poretka izbija Alonso, drugi je Nico Rosberg kojem se isplatilo otići u boks dok je bio zatvoren i još pokupiti kaznu zbog toga. Na treće mjesto izbija Hamilton te ta vodeća trojka ostaje do kraja utrke. Ovo je bila 20. pobjeda Španjolca te prva za Renault od 2006. Mizeran dan za Ferrari zaključio je Raikkonen koji je četiri kruga prije kraja zakucao bolid u zid u trostrukoj šikani dok je lovio Glocka i bio peti u poretku. Ovo je bila i prva utrka od VN Australije 2006. u kojoj Ferrari nije osvojio niti boda jer je Massa završio tek kao 12.

Nisu baš svi bili oduševljeni pobjedom Alonsa. Neki su već tada sumnjali u namještaljku u režiji Piqueta i njegove nesreće u 14. krugu iako nisu izlazili u javnost sa svojim mišljenjem (Nick Heidfeld je sljedeće godine priznao da je sumnjao ali nije do otkrivanja detalja ništa govorio). A sve ne bi sigurno ni izašlo na vidjelo da Piquet nije krajem kolovoza 2009. dobio otkaz te kao čin odmazde izlazi s detaljima velike prijevare. Kako je otkrio istražiteljima u FIA-i, on se namjerno razbio dva kruga nakon što je Alonso bio u boksu po naređenju vodstva Renaulta, Flavija Briatorea i Pata Symondsa (pokazalo se da je izvrtanje u krugu zagrijavanja bila priprema za tu nesreću). Briatore i Symonds su odmah napustili momčad Renaulta, a momčad je napustio i glavni sponzor ING jer nisu htjeli biti povezani s momčadi koja vara u sportu. Obojica su kažnjeni zabranom rada u sportu, Briatore doživotno a Symonds na pet godina, što je kasnije smanjeno pa trenutno obojica mogu opet ući u F1 ukoliko žele (Symonds je to i uradio, bio je u momčadi Williamsa).

I sve je ovo ishod jubilarne 800. utrke i prve noćne utrke u povijesti F1. Mnogi će se vjerojatno složiti kako je ovo bila i najkontroverznija utrka u povijesti, sve do današnjeg dana, a teško da će neka druga utrka uspjeti ovo nadmašiti.

900. utrka – VN Bahreina 2014., Sakhir

Pastor Maldonado (Lotus), na asfaltu, Esteban Gutierrez (Sauber), naglavačke u zraku, VN Bahreina 2014.,

Pole position: Nico Rosberg (Mercedes)
1. Lewis Hamilton (Mercedes)
2. Nico Rosberg (Mercedes)
3. Sergio Perez (Force India)

Nakon dvije vrlo sadržajne i kontroverzne jubilarne utrke uslijedila je jedna “normalna”, ali ipak vrlo zanimljiva jubilarna utrka. 900. utrka je održana u Bahreinu 2014., u sezoni prožetoj totalnom dominacijom Mercedesovih bolida na početku nove turbo-hibridne V6 ere motora.

Prije početka sezone organizatori su, u dogovoru s čelnicima FIA-e i FOM-a donijeli odluku da se utrka prebaci u noćni termin u čast 10 godina utrkivanja u Bahreinu. Kako je ispalo, poklopilo se s proslavom 900. utrke Formule 1.

Cijeli vikend je prošao u znaku vozača Mercedesa koji su dominirali. S pole positiona je startao Nico Rosberg ispred momčadskog kolege Hamiltona. Na startu Hamilton ima bolju reakciju te prestiže Rosberga. Definitivno najbolji start je imao Felipe Massa koji je sa sedme pozicije došao na treću, dok su se iza njih poredali Sergio Perez, Valtteri Bottas, Jenson Button, Fernando Alonso, Nico Hulkenberg, Kimi Raikkonen i Sebastian Vettel. Mercedesi su odjurili naprijed. Imali su blisku borbu u 18. krugu kada Rosberg nakratko preuzima vodstvo no Hamilton ekspresno vraća poziciju. Nitko od ostatka vozača ih nije mogao pratiti dok je razmak između Hamiltona i Rosberga do 32. kruga narastao do 8.5 sekundi, a do 41. kruga je razmak bio 10 sekundi.

Upravo u 41. krugu se dogodio trenutak koji je najviše obilježio utrku. Pri izlasku iz boksa Pastor Maldonado u Lotusu pri ulasku u prvi zavoj udara u zadnju desnu gumu Estebana Gutierreza pri čemu se Meksikanac prevrće i, srećom po njega, opet se vraća na kotače.

Sigurnosni automobil izlazi na stazu, čime Hamilton gubi teško stečenu prednost. Tada i on i Rosberg, kao i većina vozača, idu na zadnju promjenu guma, ali sada je Rosberg u blagoj prednosti jer je izašao na mekim gumama a Hamilton na srednje mekim. Nakon odlaska sigurnosnog automobila sa staze počinje dvoboj u pustinji.

Dva Mercedesa vode veliku borbu za pobjedu. Rosberg nadire, pokušava sa svih strana prestići Hamiltona. U nekim navratima je i uspio ali Hamilton svaki put vrati izgubljenu poziciju. Do kraja utrke Rosberg ne uspjeva prestići Hamiltona te utrku završava na drugom mjestu iza Britanca.

Iza njihovih leđa je vođena borba između Red Bullova i Force Indija. Na kraju je treći završio Sergio Perez sa 24 sekunde zaostatka iza Mercedesovog dvojca. Iza njega su bili Ricciardo, Hulkenberg i Vettel. Ferrariji su imali vrlo lošu utrku, Alonso je bio deveti a Raikkonen 10. Kako je ispalo, ovaj loš rezultat je bila kap koja je prelila čašu te je Stefano Domenicali, šef momčadi, napustio tu funkciju a za ostatak sezone ga je mijenjao Marco Mattiacci koga je prije početka iduće sezone zamijenio Maurizio Arrivabene.

Ovom 900. utrkom smo došli do kraja pregleda jubilarnih troznamenkastih utrka. Svaka je na svoj način bila zanimljiva (neke i kontroverzne), a nadamo se da ni 1000. i prva četveroznamenkasta utrka neće biti nimalo drukčija od prethodnih slavljeničkih. Hoće li Ferrari “razbiti kletvu” te napokon pobijediti u jednoj slavljeničkoj utrci, ostaje za vidjeti. Kako smo u prethodnoj utrci u Bahreinu vidjeli, brzinu imaju. No, vrijedi tu brzinu pretočiti i u pobjednički rezultat, a ni u Mercedesu neće mirovati te će htjeti ostvariti savršen početak sezone sa tri uvezane dvostruke pobjede. U svakom slučaju, ako je suditi po prethodnim utrkama u Kini, spektakl možemo očekivati.

Još jedna zanimljivost za sami kraj. Ako ste primjetili, postoji jedna zajednička poveznica između 700., 800., 900. i nadolazeće 1000. utrke, a to je Kimi Raikkonen. Naime, svojim nastupom za Alfa Romeo u Kini na 1000. utrci Kimi će postati prvi vozač koji je sudjelovao na četiri slavljeničke utrke. Zaista veliko postignuće za svima omiljenog Finca, iako znamo kako on tome neće pridavati neku važnost.

Izvor: GP1.hr