sport

Valtteri Bottas najbrži u kvalifikacijama za VN Eifela!

Valtteri Bottas je osvojio najbolju startnu poziciju za VN Eifela u bolidu Mercedesa koji je još jednom pokazao svoju brzinu. Drugu poziciju je osvojio Lewis Hamilton u drugom Mercedesu, a Max Verstappen je završio na trećoj poziciji u Red Bullu.

Četvrto vrijeme je postavio, pomalo iznenađujuće, Charles Leclerc u Ferrariju, a peti je završio Alex Albon u drugom Red Bullu. Šesto i sedmo mjesto su zauzeli vozači RenaultaDaniel Ricciardo i Esteban Ocon, a osmi je završio Lando Norris u McLarenu. Krug desetorice najbržih su zatvorili Sergio Perez u Racing Pointu i Carlos Sainz u drugom McLarenu.

Q1 – Eliminirani vozači: Grosjean, Russell, Latifi, Raikkonen i Hulkenberg

Nico Hulkenberg je odmah izašao na stazu, zajedno s dva vozača Haasa, kako bi se prilagodio na stazu koja je svima pomalo nepoznanica zbog dugog odsustva Formule 1 s Nurburgringa te samo jednog odvoženog slobodnog treninga. Uvjeti na stazi su bili i dalje hladni, kao i na treningu, pa je vozačima bio najveći problem dovesti gume u pravu radnu temperaturu.

Welcome back, @HulkHulkenberg!!! #EifelGP 🇩🇪#F1 pic.twitter.com/ZckDWm50fQ

— Formula 1 (@F1) October 10, 2020

Vrlo brzo su i svi drugi vozači izašli na stazu te su dva Mercedesa došla na vrh. Hulkenberg je prvih par krugova išao vrlo oprezno s obzirom da nije još uvijek vozio ovogodišnje bolide u Njemačkoj. Svi vozači osim Pereza su svoje prve brze krugove odvozili na soft gumama te su nakon prvih pokušaja u zoni ispadanja bili Grosjean, Magnussen, Raikkonen, Giovinazzi i Hulkenberg.

Par minuta prije kraja prve kvalifikacijske runde su na stazu izašli svi vozači koji su se nalazili izvan najbržih pet bolida. Grosjean je postavio vrlo dobro vrijeme, ali mu je isto bilo poništeno zbog izlaska sa svih 4 kotača van staze te ga je na kraju to koštalo prolaska u Q2. Dva Williamsa su zauzela 16. i 17. mjesto, a Kimi Raikkonen je bio tek na 19. mjestu. Nico Hulkenberg je hrabrom vožnjom završio posljednji, ali s obzirom na sve okolnosti je zaostatkom od samo pola sekunde za 15. vremenom zaslužio sve komplimente.

Q2 – Eliminirani vozači: Vettel, Gasly, Kvjat, Giovinazzi i Magnussen

Odmah na samom početku Q2 su na stazu izašla dva Mercedesa i to na medium gumama kako bi na taj način osigurali malo lakši posao i strategiju u sutrašnjoj utrci. Istu strategiju su probali i u Ferrariju, kao i na bolidu Daniela Ricciarda. Ipak, nakon odvoženih prvih brzih krugova, na vrhu je bio Verstappen na softu, a u velikim problemima su bili Bottas, Leclerc, Ricciardo i Vettel koji će morati još jednom na stazu, vrlo vjerojatno na soft gumama.

Braving the cold ❄

👏👏👏 All the fans at the @nuerburgring #EifelGP 🇩🇪#F1 pic.twitter.com/pYk1UoP08M

Dva bolida AlphaTaurija su bila na dnu poretka te se činilo kako neće biti u mogućnosti ući u treću kvalifikacijsku rundu, a slična sudbina je bila za očekivati i za Magnussena i Giovinazzija. Zanimljivo je bila činjenica kako je Ferrari izašao na još jednom setu medium guma, a Mercedes na setu mekanih guma kako bi osigurali prolaz.

Ipak, na kraju su u Ferrariju povukli svoje bolide u bokseve kako bi stavili mekane gume na svoje bolide i tako izborili prolaz u Q3. U zanimljivim zadnjim minutama druge kvalifikacijske runde smo imali okršaj za zadnje pozicije u top 10, a na kraju je najviše sreće i brzine imao Estaban Ocon koji je završio deseti. Sebastian Vettel je na kraju završio odmah izvan top 10 te će s 11. pozicije imati priliku birati gume za start sutrašnje utrke. Pierre Gasly i Daniil Kvjat su bili 12. i 13., a Giovinazzi i Magnussen su bili najsporiji vozači u Q2.

Seb narrowly misses out on Q3, but makes sure he waves to his fans on his in lap 👏