sport

Valtteri Bottas uzeo prvo mjesto na prvom treningu u Belgiji!

Mercedesov Valtteri Bottas najbrži je na prvom slobodnom treningu za Veliku Nagradu Belgije! Finac je najdužu stazu u kalendaru svladao za 1:45.199s. Drugoplasirani je Max Verstappen, a treći je završio Pierre Gasly.

Trening je prošao u suhim uvjetima, iako je trening počeo i završio kišom. Ipak, nismo vidjeli krugove na intermedium ili kišnim gumama. Na četvrtom mjestu završio je Charles Leclerc. Monegažanin je imao podupravljanje u jednom krugu zbog čega je završio na šljunku.

Carlos Sainz je peti, a unutar sekunde zaostatka za Bottasom smjestili su se još Sergio Perez na šestom i Sebastian Vettel na sedmom mjestu. Na osmom mjestu završio je Lando Norris, a u prvih deset smjestili su se još Esteban Ocon i Fernando Alonso.

Lewis Hamilton završio je tek na 18. mjestu, ali vrijedi istaknuti da je Britanac vozio najbrži krug treninga do posljednjeg zavoja gdje je naišao na Nicholasa Latifija. Drugi trening počinje danas u 15 sati.

TIJEK TRENINGA

Prvi slobodni trening za Veliku Nagradu Belgije počeo je u 11 sati i 30 minuta. Unatoč tome da je prije početka treninga padala kiša, vozači su prve krugove treninga vozili na gumama za suhe uvjete. Temperatura staze iznosi svega 15.5 stupnjeva.

Welcome back everyone! 👋

It’s looking a little wet out there ahead of FP1 🌧👀#BelgianGP 🇧🇪 #F1 pic.twitter.com/vp8YvYojtq

— Formula 1 (@F1) August 27, 2021

Prvo vrijeme treninga postavio je Lando Norris s krugom od 1:50.159s na medium gumama. Ubrzo ostali vozači prate Britanca i postavljaju nove krugove. Na vrh zasjeda pobjednik VN Mađarske, Esteban Ocon, s krugom od 1:47.250s.

Prvi slobodni trening većinski prođe u testiranju postavka bolida. Samim time, često gledamo pogreške vozača. Kimi Raikkonen i Yuki Tsunoda izvrtli su se, neovisno jedan od drugog, u La Sourceu. Međutim, oba vozača prošli su bez oštećenja.

Max Verstappen nije imao postavljeno vrijeme gotovo pola sata. Nizozemac je izašao na stazu tek nakon 25 minuta treninga na tvrdim gumama. Verstappen vozi najbrži drugi sektor (45.8s) i preuzima vodstvo od Ocona s krugom od 1:46.879s.

30 MINUTES TO GO IN FP1 // TOP 10

Bottas #BelgianGP 🇧🇪 #F1 pic.twitter.com/9ir7LgjW6e

Što se tiče zanimljivih razgovora na radiju, Antonio Giovinazzi požalio se da mu se pomiče sjedalo u Alfi Romeo, a Lewis Hamilton tvrdi da je Mercedes veoma spor na dugim dionicama staze. Verstappen maksimalno iskorištava njegov prvi pošteni izlaz na stazu. Novi najbrži krug četiri je desetinke brži od prijašnjeg.

Novi neugodni incident za Raikkonena. Iceman je na ulasku u boks teško oštetio prednje krilo. Neobičan incident, ali i F1 vozači su samo ljudi. U međuvremenu, Sergio Perez probio se na drugo mjesto iza momčadskog kolege.

Mercedesi su nakon 35 minuta treninga prilično loši za njihove standarde. Valtteri Bottas je tek 11. s 1.4s zaostatka, a Hamilton je na još gorem 14. mjestu. Zasigurno je da će Mercedes bit pri vrhu, ali ostaje za vidjeti imaju li bolji tempo na Spa-Francorchamps od Red Bulla. Podsjetimo, Bottas je dobio pet sekundi grid kazne zbog incidenta koji je prouzročio u prvom zavoju na Hungaroringu.

Još jedan najbrži krug za Verstappena. Nizozemac je prvi vozač vikenda s krugom od 1:47.0s, ali je u roku od deset minuta svoje vrijeme poboljšao za dodatnu sekundu. Novo najbrže vrijeme treninga je 1:45.905s, što je 1.2s brže od drugoplasiranog Pereza.

Raikkonen hits the wall as he enters the pit lane

Not the best start to the Finn’s weekend! #BelgianGP 🇧🇪 #F1 pic.twitter.com/jOuHyYBLBe

Očito je da Verstappen hvata odličan tempo u Belgiji. Sigurno je željan pobjede nakon loših utrka na Silverstoneu i Hungaroringu, gdje je osvojio jednoznamenkast broj bodova. Bottas pokazuje zube i preuzima vodstvo s krugom od 1:45.1s.

Hamilton je bio na putu da preuzme vodstvo s najbržim drugim sektorom, ali je u posljednjoj šikani naletio na Nicholasa Latifja. Britančev krug je uništen. U međuvremenu, Verstappen prelazi na soft i diže se na drugo mjesto. Da istaknemo, Verstappenov 1:45.8s krug bio je na tvrdim gumama.

Charles Leclerc imao je ogromno podupravljanje zbog čega je završio u šljunku. Nema oštećenja na Ferrariju, ali njegovom softu sigurno je skraćen životni vijek. Krajem treninga pojavili su se gusti, tamni oblaci iznad staze. Kiša pada u zanemarivim količinama, ali ostaje za vidjeti hoće li drugi trening biti u mokrim uvjetima.

A very tight moment for Latifi and Hamilton 😳#BelgianGP 🇧🇪 #F1 pic.twitter.com/RBg58gl8SF

Verstappen je još jednom probao brzi krug na softu. Vozio je najbrži drugi sektor treninga, ali s žutim trećim sektorom tek popravlja svoje vrijeme. Zbog pogoršanih uvjetima u zadnjih pet minuta nismo vidjeli popravljena vremena, što znači da se poredak nije promijenio.

Prvoplasirani Bottas promašio je ulazak u boks pri kraju treninga, pa je ostao još jedan krug na stazi. Verstappen će završiti drugi, a na trećem mjestu je Pierre Gasly.

Objava Valtteri Bottas uzeo prvo mjesto na prvom treningu u Belgiji! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr