Verstappenu prvo mjesto u kvalifikacijama na VN Austrije, u Q3 razbijena oba Mercedesa

💯

U petak poslijepodne na stazi Red Bull Ring vožene su kvalifikacije u sklopu 11. utrke Svjetskog prvenstva Formule 1 u 2022. godini, Velike nagrade Austrije. Ovim kvalifikacijama određivale su se startne pozicije za subotnji sprint, a najbolje se snašao Max Verstappen u bolidu Red Bull Racinga i osvojio prvo mjesto nakon žestoke borbe s vozačima Ferrarijevih bolida.

Razlike su na kraju završne runde bile izrazito male. Charles Leclerc osvojio je drugo mjesto sa zaostatkom od samo 29 tisućinki sekunde, dok je trećeplasirani Carlos Sainz bio 82 tisućinke sporiji od Nizozemca. Ferrari ima drugo i treće mjesto, a četvrto je pripalo Sergiju Perezu u drugom Red Bullu. Meksikanac je bio drastično sporiji i zaostao je za momčadskim kolegom preko četiri desetinke sekunde.

Lewis Hamilton i George Russell završili su svoj nastup u kvalifikacijama izlijetanjima u Q3. Bili su to odvojeni incidenti za britanske vozače, a značajnija je oštećenja pretprio Mercedes #44. Jako loše kvalifikacije imali su vozači McLarena – Lando Norris osvojio je 15., a Daniel Ricciardo 16. mjesto.

Velika nagrada Austrije 2022. održava se u formatu koji uključuje sprint utrku u subotnjem programu, a to automatski znači kako su u petak poslijepodne vožene klasične kvalifikacije, na temelju kojih se određuju startne pozicije upravo za spomenuti sprint.

Prije kvalifikacija, održan je samo jedan slobodni trening u petak rano poslijepodne, a na istom je najbolje vrijeme imao Max Verstappen u bolidu Red Bull Racinga. Vodeći vozač u ukupnom poretku bio je prvi, a pratili su ga Charles Leclerc u Ferrariju i George Russell u Mercedesu.

Što se vremenskih uvjeta tiče, a oni u Austriji vrlo često znaju biti dosta prevrtljivi, petak je obilježilo suho vrijeme s ne pretjerano visokim temperaturama. Na samom početku kvalifikacija temperatura zraka bila je 19° Celzija, a temperatura staze 37°. Meteorolozi su objavili da rizik od kiše tijekom kvalifikacija iznosi – nula posto.

Q1 – eliminirani vozači: Ricciardo, Vettel, Stroll, Zhou, Latifi

S obzirom na vrlo kratki krug staze Red Bull Ring, promet je uvijek značajan problem, a posebno u prvoj rundi kvalifikacija jer se tada za što bolju poziciju na stazi bori svih 20 vozača. Također, vozači ovdje moraju jako paziti na poštivanje granica staze, kako im suci ne bi poništavali postavljena vremena. Sudačku strogoću neki su osjetili na svojoj koži već u prvim brzim krugovima (Sainz, Stroll).

Na vrhu se u prvih desetak minuta izmijenilo dosta vozača. Leclerc, Perez, Hamilton, u jednom je trenutku čak i Haas imao 1-2. Verstappen je svoj prvi brzi krug odvozio pet minuta prije isteka vremena i prvi išao ispod granice od 66 sekundi, ali nije dugo bio na prvom mjestu jer su njegovo vrijeme nadmašili Leclerc (1:05,419) i Sainz (+0,241).

U tom se dijelu poretka više ništa nije mijenjalo, a fokus je prebačen na one koji su svim silama pokušavali izbjeći eliminaciju. Taj cilj nisu uspjeli ispuniti Ricciardo u McLarenu, Vettel i Stroll u Aston Martinu, Zhou u Alfi i Latifi u Williamsu. Novo je to veliko razočaranje za McLarenovog Australca, a Aston Martin je treći Grand Prix zaredom izgubio obojicu vozača već u prvoj rundi. Gasly u AlphaTauriju provukao se dalje za samo 24 tisućinke sekunde.

Q2 – eliminirani vozači: Gasly, Albon, Bottas, Tsunoda, Norris

Nakon prvih brzih krugova u drugoj rundi, imali smo nešto drukčiji poredak u prvih pet, u odnosu na završnicu Q1. Najbrži je bio Hamilton (1:05,538), a iza njega su se poredali Verstappen, Russell, Leclerc i Sainz. Svi su bili unutar četiri desetinke sekunde. Mercedesovi su vozači ovim krugovima pokazali da Red Bull i Ferrari nemaju osiguranu pretplatu na mjesta u prva dva startna reda. Lewis je svoje vrijeme ubrzo popravio na 1:05,475.

Dobro su izgledali bolidi Alpinea i Haasa, koji su se držali u prvih deset, a nervoza je lagano rasla u taboru Sergija Pereza, kojemu su suci poništili jedan brzi krug zbog kršenja granica staze. Dvije minute do isteka vremena bio je na 11. mjestu.

Hamiltona je s vrha skinuo Leclerc (1:05,287). Verstappen je bio 87 tisućinki sporiji, a slijedili su Hamilton, Sainz, Russell i Perez, koji se zadnjim krugom izvukao iz zone eliminacije. No, Meksikanac se opet našao na radaru sudaca, koji su najavili da će nakon kvalifikacija istražiti njegovo nepoštivanje granica staze. Haas i Alpine prošli su u Q3 s obojicom vozača. Poredak je bio Magnussen, Ocon, Alonso, Schumacher.

Gasly je sada bio s druge strane te tanke linije koja dijeli prolaz dalje od eliminacije. Osvojio je 11. mjesto sa samo devet tisućinki sporijim krugom od Schumacherovog. Iza njega poredali su se Albon, Bottas, Tsunoda i Norris, koji je osvajanjem 15. mjesta zaključio katastrofalne kvalifikacije McLarena.

Q3 – pole position Verstappenu, Hamilton i Russell završili u zaštitnoj ogradi

Max Verstappen bio je najbrži u prvom pokušaju u završnoj rundi kvalifikacija. Njegovo vrijeme bilo je 1:05,092 i uspio je za 91 tisućinku nadmašiti Charlesa Leclerca. Treći je bio Sainz, četvrti Perez, a stvari nisu tako dobro izgledale za vozače Mercedesa. Russell je postavio peto vrijeme, a Hamilton izletio sa staze i završio u zaštitnoj ogradi.

Njegov bolid dosta je stradao, Lewis je uspio sam izaći iz bolida, a ostalim vozačima pokazana je crvena zastava. Na satu je ostalo pet minuta i 29 sekundi završne runde kvalifikacija.

Prekid je trajao desetak minuta, a kad su kvalifikacije nastavljene, nova crvena zastava samo tri minute kasnije i opet zbog Mercedesa. George Russell izgubio je stražnji kraj bolida u zadnjem zavoju prije startno-ciljnog pravca i otklizao do zaštitne ograde. Za njega nije bilo nikakvih posljedica. Odmah je odšetao do boksa, a i bolid je prošao nešto bolje od Hamiltonovog.

Srećom za ostale vozače, ostale su dvije i pol minute do isteka vremena, tako da su svi mogli odraditi još jedan mjereni krug.

Osam bolida – po dva Red Bulla, Ferrarija, Alpinea i Haasa, izašlo je na stazu čim je upaljeno zeleno svijetlo na izlasku iz boksa. Preostao je jedan krug na sve ili ništa.

Ferrariji su bili dobri i brzi, nadmašili su ranije postavljeni krug Maxa Verstappena, ali ipak nije im bilo dovoljno. Nizozemac je razveselio vojsku svojih navijača vremenom 1:04,984 i osvojio prvo mjesto na domaćoj stazi Red Bull Racinga. Slavlje na tribinama već je počelo, no tek sutra i u nedjelju dolazi ono važno.

Pored Maxa startat će Leclerc, koji je bio sporiji malenih 29 tisućinki sekunde. Mjesta u drugom redu osvojili su Sainz i Perez, pri čemu je Španjolac bio jako blizu prvoj dvojici, dok je Perez uvjetno rečeno podbacio zaostavši više od četiri desetinke za Verstappenom. Russell je ostao peti, usprkos nesreći, a onda slijede Ocon, Magnussen, Schumacher, Alonso i Hamilton.

U subotu se od 12:30 vozi drugi slobodni trening, a sprint utrka je na rasporedu u 16:30.

Objava Verstappenu prvo mjesto u kvalifikacijama na VN Austrije, u Q3 razbijena oba Mercedesa pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.