sport

VN Francuske – ocjene

Nakon čitavog desetljeća izbivanja, ove smo godine ponovno imali priliku gledati VN Francuske. Iako nisam preveliki tradicionalist, osobno mi je uvijek drago ponovno vidjeti u kalendaru neku od zemalja ili staza koje u Formuli 1 imaju nekakvu povijest i priču, a Francuska je zasigurno ima.

VN Francuske vožena na stazi Paul Ricard u prilično nakaradnom terminu, u svojem come backu u svijet Formule 1, definitivno je zadovoljila. Nakon dosadne Španjolske, užasnog Monaka i opet dosadne Kanade, ovoga smo vikenda ipak imali što vidjeti. Rekli bismo čak i mimo očekivanja jer se prema konfiguraciji staze (jednoj od desetaka mogućih) očekivala procesijska utrka kakve sve češće gledamo. Ipak, zahvaljujući incidentima na početku utrke (koje nipošto ne prizivamo, ali koji bez sumnje donose dozu uzbuđenja), samim tim i miješanju poretka vidjeli smo dosta preticanja (doduše bez neke velike borbe i branjenja, no nećemo baš biti sitničavi) i akcije na stazi. Sve u svemu možemo reći kako su za puni dojam i još više uzbuđenja nedostajale tek borba za najvišu stepenicu pobjedničkog postolja i eventualno kiša koja bi vjerojatno u potpunosti promijenila stvari.

Bilo kako bilo, krećemo s ocjenama i našim popisom dobitnika i gubitnika.

Dobitnici:

  1. Lewis Hamilton – 10 – Prilikom ocjenjivanja Lewisovog učinka uzeo sam u obzir sugestiju jednog od čitatelja koji je s pravom rekao kako bez obzira na to što vozač nije došao do pobjede uz preveliku borbu treba dobiti cenera za dobro odrađeni posao. Pošteno i logično, pa se ovom prigodom ispričavam Vettelu što sam ga u prošloj rubrici zakinuo s ocjenom manje. Hamilton je valjda od prvog slobodnog treninga dao do znanja kako će se u normalnim okolnostima utrke ostatak grida morati zadovoljiti s pozicijama od 2. prema dolje. Tako je i bilo jer Britanac je u kombinaciji s bolidom pogonjenim novim motorom uzeo sve. 75 najbolja startna pozicija, 65. pobjeda i kao šlag na tortu neočekivano bildanje bodovne prednosti u odnosu na Vettela. Čini se kako su razgovori u Mercedesu dali rezultat jer Merc je u nedjelju opet izgledao moćno i dominantno. Sve u svemu, bolje teško da je i moglo.
  2. Max Verstappen – 9 – Mad Max očito se nakon brojnih kritika i upitnika koji su se postavili nad nekim njegovim potezima potpuno resetirao i u posljednje dvije utrke vozi u maniri stare iskusnjare. Doduše, nije niti bio u nekakvim prevelikim duelima ali ovakav napredak i učinak jednostavno ne možemo ignorirati. Iako se činilo kako je Ferrari nešto brži u samoj utrci, Max je iskoristio incident Vettela i Bottasa i Ricciardove probleme s prednjim krilom te je u konačnici uzeo najviše što je mogao jer iako Hamilton ni u jednom trenutku nije otišao na nekakvu ogromnu udaljenost, prvo mjesto je ipak bilo nedostižno. Pohvala za Maxa uz pitanje kako bi sada izgledao poredak vozača da je u nekim trenucima glava bila hladnija i staloženija?
  3. Charles Leclerc – 9 – S doduše sve boljim Sauberom ušao u Q3, startao s osme pozicije, opet završio među bodovima i apsolutno prebacio sva očekivanja i predviđanja. Lijepo je vidjeti i Sauber koji se pomalo diže iz mrtvih i ne sudjeluje u prvenstvu samo zbog popunjavanja grida. Sve u svemu, dobitnici na kvadrat.
  4. Kimi Raikkonen – 8,5 – Iako je u završnoj rundi kvalifikacija već po običaju napravio pogrešku, utrku je odradio više nego solidno. Osim pred kraj s Ricciardom, Finac nije imao prevelike borbe na stazi ali je utrku odradio više nego dobro i u konačnici došao do pobjedničkog postolja, četvrtog u ovoj sezoni umanjivši tako barem djelomično štetu koju je Ferrari pretrpio Vettelovim incidentom.
  5. Kevin Magnussen – 8 – Iako je Magnussenov momčadski kolega Grosjean u subotu opet završio u zidu čime su djelomično kompromitirali mogućnost još boljih startnih pozicija, u Haasu su se doista imali čemu nadati jer oba su bolida u danima uoči kvalifikacija i utrke izgledala sasvim pristojno. Ipak, Francuskog malera Grosjeana niti domaći zrak i atmosfera nisu pogurali do osvajanja prvog boda u sezoni ali je zato Magnussen posao odradio više nego dobro i ne samo da je došao do pobjede u klasi 2 nego je čak uspio ušićariti i poziciju više i na kraju doći do 6. mjesta. Važni bodovi i za Danca i za Haas kojem u zadnje vrijeme definitivno ne cvatu ruže. Magnussen nakon čak tri 13. mjesta u posljednje četiri utrke uspio je u Francuskoj prikupiti dosta bodova na zadovoljstvo ljudi u ekipi i njega samoga.

A sad malo i o luzerima…

  1. Sebastian Vettel – 7 – Iako Ferrari nije izgledao previše dobro tijekom kvalifikacija i treninga Vettel je možemo reći, minimalizirao štetu i krenuo u utrku s treće startne pozicije, start odradio odlično i dojam je kako bi preletio i Bottasa i Hamiltona da je imao malo više mjesta. Ipak nedugo potom došao je kiks i dodir s Bottasom koji mu je utrku pretvorio u lov za smanjivanje štete i popravljanje onog što se popraviti dalo. Još je Nijemac i dobro prošao jer je uz 5 sekundi kazne, izlaskom sigurnosnog automobila nakon promjene prednjeg krila došao na začelje zbijene kolone, a od koristi je zasigurno bila i psihodelična zona izlijetanja s tvrdom podlogom jer tko zna kako bi priča završila da je kojim slučajem umjesto hipnotizirajućeg asfalta tamo bio pijesak. Sve u svemu nakon izlaska iz boksa Nijemac je bolide sve tamo do 6.-7. pozicije skidao kao glinene golubove zahvaljujući i svom umijeću ali i apsolutnoj dominaciji Ferrarijeva bolida u odnosu na ostale smrtnike. Na kraju dalje od 5. mjesta ipak nije išlo i samim tim, sigurno je kako je Vettel ovim kiksom izgubio dosta vrijednih bodova u neizvjesnoj borbi za naslov.
  2. Valtteri Bottas – 7 – U kvalifikacijama odradio ono što je trebao i morao. Drugo mjesto na startu koje bi vrlo vjerojatno uhvatio i na kraju utrke ostalo je za Finca nažalost sanak pusti jer je ne svojom krivicom, već u prvom krugu morao u boks zbog incidenta s Vettelom i puknute stražnje desne gume. Slično kao i Vettel, Bottas je iskoristio dominaciju Mercedesova bolida i prestizao ostale vozače jednog po jednog, no dojam je kako je to u odnosu na Vettela išlo ipak nešto teže i sporije. Zapeo je Finac iza dva, tri vozača što ga je u konačnici stajalo dosta izgubljenih sekundi i 6. mjesta do kojega se realno mogao dovući. Kraj ne previše sretnog vikenda obilježio je i kiks u boksu za vrijeme promjene guma tako da je za Bottasa ovo u konačnici bio vikend s velikim prometom ali malom zaradom.
  3. Williamsi – 1 – Već mi ih je i žao stavljati u ovu rubriku jer će netko pomisliti da imam nešto protiv ove tradicijske momčadi. Naravno da nije tako, ali zadnje i predzadnje mjesto na startu (nisu posljednja dva samo zbog Hartleyeve kazne) i apsolutno dno poretka tijekom cijele utrke su za ništa drugo nego za čisti kolac. Ako smo rekli da se primjerice u Sauberu naziru vedriji dani i vedriji oblaci, nad Williamsom je s druge strane teško nevrijeme i prolom oblaka kojem se ne nazire kraj. Niti vozači se nisu previše proslavili svojim nastupom, no pitanje je što i koliko uopće mogu s ovim nekonkurentnim strojevima kojima do zla Boga sporo samo kruže stazama. Nevjerojatno…
  4. McLareni – 3 – Vandoorne i Alonso zaslužili su sasvim sigurno koju ocjenu više jer ako ništa drugo, dovezli su do cilja bolide koji po performansama sve više podsjećaju na, od strane McLarena omraženu i neslavno završenu drugu Honda eru, nego na proboj prema vrhu o kojem neprestano trabunjaju Boullier i ekipa. Nakon nelošeg početka sezone u kojem se dalo nagovijestiti kako bi McLaren, ako ništa drugo mogao barem u konkurenciji s Renaultom u borbu za pozicije od 7. do 10. mjesta, kako vrijeme prolazi čini se da u McLarenu opet sve više tonu i zaostaju. U posljednjih nekoliko utrka bolidi opet izgledaju loše i nekonkurentno, a ono što možda i najviše brine je dojam kako su u ovoj slavnoj i nekad uspješnoj Britanskoj momčadi potpuno pogubili kompas jer se čini kako niti oni sami više ne znaju kuda idu i što rade. Nesumnjivo ovo je i za McLaren i za njihovu prvu zvijezdu Fernanda Alonsa još jedna sezona bačena u vjetar i rastanak s McLarenom ali i Formulom 1 i čini se sve bližom opcijom. Šteta i zbog traćenja Alonsovog velikog talenta ali i kaljanja ugleda kojega McLaren u Formuli 1 još uvijek ima.
  5. Force Indije – 3 – Čini se kako problemi s početka sezone više nisu stvar slučajnosti i nesretnih okolnosti. Istina, i u nedjelju je Ocon svoj nastup završio par stotina metara od starta ali kada tome nadovežemo i odustajanje zbog problema s motorom za Pereza lako je zaključiti kako alarmi za uzbunu već ozbiljno zvone. Bijedni rezultati ove momčadi od koje smo i u ovoj sezoni s pravom očekivali dosta, rezultirali su s mizernih 28 osvojenih bodova u poretku konstruktora koje dodatno maskira i čini boljim iz ove pozicije gotovo nerealno 3. mjesto iz Azerbajdžana. Sve ostalo je slabo ili nikako.

Osim izabrane desetorice, evo i nagrada i kazni za ostatak grida.

Daniel Ricciardo – 7

Carlos Sainz – 6,5

Nico Hulkenberg – 6

Romain Grosjean – 5,5

Stoffel Vandoorne – 5

Fernando Alonso – 4,5

Marcus Ericsson – 4

Brendon Hartley – 3,5

Sergio Perez – 3

Sergey Sirotkin – 2,5

Lance Stroll – 2

Esteban Ocon – x

Pierre Gasly – x

Događanja na stazi: 4/5 – Možda malo prenapuhana ocjena ali u odnosu na ono što (ni)smo imali priliku gledati u zadnjih par utrka, u Francuskoj se dosta toga događalo. Kako smo i rekli prije svega zahvaljujući incidentu u prvom krugu i probijanju dvojca Vettel – Bottas prema vrhu poretka. Nikakav spektakl, ali čovjeka veseli.

Neizvjesnost: 3/5 – Ako je u pitanju neizvjesnost oko pobjednika utrke tu ide čista jedinica jer to je pitanje bilo riješeno valjda još u četvrtak. Što se ostalih pozicija tiče, određenih neizvjesnosti ipak je bilo jer neke su borbe osim Vettela i Bottasa vodili i Leclerc, Raikkonen, pa i Magnussen i Sainz tako da ne možemo biti previše oštri i nezadovoljni iako je jasno kako bi u “čistoj utrci” bez incidenata tu vjerojatno bila u najboljem slučaju dvojka.

Općeniti dojam: 3,5/5 – Bez puno filozofije, u konačnici sasvim solidna utrka, vjerojatno i dosta bolja od onoga što se moglo očekivati. Očito je start nekoga od favorita sa začelja poretka jamac za dosta dobru zabavu i solidnu utrku.

Izvor: GP1.hr