VN Italije: Una gara perfetta

Nakon ovakve utrke samo sam rekao u sebi: WOW… Uistinu perfektna utrka za sve navijače i sigurno je svima drago vidjeti novo lice na vrhu pobjedničkog postolja. A ishod događaja koji je doveo do toga je vrlo zanimljiv. Koliko god Ferrari bio loš i mizeran, da nije bilo njih i momčadi s njihovim motorima ne bi gledali ovako dobru utrku.

Početak utrke nije ukazivao da će se išta nestandardno dogoditi. Standardno je Lewis dobro startao a Valtteri lošije i izgubio je nekoliko mjesta. Standardno je Sebastiana pratila loša sreća kojoj je vrhunac bilo otkazivanje kočnica i odustajanje. Možda je tako bilo i bolje, jer bi imao katastrofalnu utrku, vjerojatno goru od utrke u Belgiji. Potom su dva događaja odredila tijek utrke.

Magnussen je morao odustati i parkirao je bolid na samom ulasku u boks. Nakon malo oklijevanja na stazu je izašao sigurnosni automobil, i to u pravom trenutku za Hamiltona koji je upravo bio na pola pravca prije Parabolice. Neki su sigurno na prvu pomislili i kovali teoriju zavjere kako su suci opet pogodovali Hamiltonu i pozvali sigurnosni automobil u pravom trenutku za njega, no promaklo nam je (barem meni) da je ulazak u bokseve zatvoren, i to je jasno pokazano na dva mjesta pri izlasku iz Parabolice. Istu grešku je uradio i Giovinazzi, i na kraju su obojica dobili kaznu 10 sekundi zaustavljanja u boksu. Iako je tijekom crvene zastave požurio sucima da raspravlja zbog kazne, nakon utrke je ipak prihvatio kaznu i krenuo dalje.

Sad do uzroka te crvene zastave i trenutka koji je na kraju odredio pobjednika. Nakon povlačenja sigurnosnog automobila sa staze na vrhu su, iza Hamiltona, bili vozači koji su svoju promjenu guma obavili prije sigurnosnog automobila jer kad je boks konačno otvoren ostali vozači su otišli po nove gume i vratili su se iza onih koji su to prije obavili. Leclerc je odmah prestigao obje Alfe i izbio na četvrto mjesto, no onda je napravio ogromnu pogrešku u Parabolici i snažno se zabio u zaštitnu ogradu. Opet sigurnosni automobil te onda crvena zastava.

Malo čudno je bilo gledati usred utrke start “iz mjesta” na gridu nakon crvene zastave. I upravo tada je Gasly sebi otvorio put prema pobjedi jer se probio ispred Strolla na drugo mjesto, što je nakon Hamiltonove kazne postalo prvo. Iskreno, mislio sam da će Sainz to što prije riješiti i probiti se na prvo mjesto, no AlphaTauri se pokazao dovoljno dobar da zadrži McLaren iza sebe.

Koliko li samo ova pobjeda znači Gaslyju i AlphaTauriju. Možda više Gaslyju. Čovjek koji je prošle sezone došao u Red Bull kao mlada nada i zamjena za Ricciarda, čovjek koji je tako brzo odbačen od vodstva Red Bulla i tijekom ljetne stanke ekspresno zamijenjen Albonom, a on degradiran u Toro Rosso. Tada, umjesto pada kakav se dogodio Kvjatu ranije, podigao se poput feniksa i najprije u Brazilu osvojio svoje prvo postolje, da bi ove sezone u Monzi, mitskoj Monzi, gdje je ista ekipa postigla svoj prvi trijumf s Vettelom 2008., ostvario svoju prvu pobjedu u karijeri i prvu za ekipu pod imenom AlphaTauri. Za to vrijeme, Albon još čeka na svoje prvo postolje dok je Gasly u drugoj Red Bullovoj ekipi osvojio dva, od toga jednu pobjedu. Sigurno Helmut Marko sad češka svoju glavicu i promišlja što učiniti s Gaslyjem jer vjerojatno želi imati grand prix pobjednika u ekipi. Zanimljivo, dok je za Toro Rosso vozio Alguersuari, Helmut mu je kao uvjet za napredovanje do Red Bulla dao zadatak da pobijedi za Toro Rosso. Gasly je to sad ispunio, a hoće li Helmut njega promovirati po drugi put u Red Bull zbog toga, ostaje vidjeti.

Djelomično zadovoljni mogu biti u McLarenu. Završili su drugi i četvrti, ali ipak ostaje žal za izgubljenom pobjedom. Osjećaj kakav nisu imali još od 2012. i sezone kad su zadnji put pobjeđivali. Sainzu je ovo rezultat karijere, a da je pobijedio to bi mu mogla biti savršena “ulaznica” u srca Tifosa. Zadnji koji je u Monzi uspio pobijediti prije prelaska u Ferrari je bio Alain Prost, zanimljivo, isto vozeći McLaren, a da se Tifosima uvuče u kožu trofej je ispustio navijačima u ruke, na zaprepaštenje Rona Dennisa. Mnogo toga u McLarenu mogu sad analizirati kako su ispustili pobjedu, ali vremena za velike analize nema. Osvojili su hrpu bodova, treći su u poretku momčadi, te je budućnost momčadi vrlo svjetla. Fokus sad trebaju usmjeriti na Mugello.

A svjetla je i budućnost Racing Pointa, odnosno od iduće sezone Aston Martina. Financijski odlično stoje, i dalje se špekulira oko dolaska Sebastiana Vettela u ekipu, a sad su osvojili svoje prvo postolje pod imenom Racing Point. Tata Stroll je sigurno vrlo ponosan na svog pulena jer je osvojio svoje drugo postolje i tako izašao iz kategorije slučajnih osvajača jednog postolja u karijeri. Kaže se da je vozač dobar koliko je dobar bolid koji vozi. Racing Point ima odličan bolid i Lance ima odlične rezultate te je s razlogom sad četvrti u prvenstvu vozača. Mnoge je iznenadio boljim rezultatima od Pereza, pogotovo nakon prošle sezone kad ga je Perez deklasirao. Ipak, koliko god mu neki spočitavali očevu monetarnu asistenciju, on se iskazao i praktički predvodi ekipu.

S druge strane, u predobrom bolidu Bottas iz utrke u utrku razočarava. Počelo je sa startom, a nastavilo se u nastavku utrke. Većinu vremena je proveo iza Norrisa, nikako naći način kako se probiti naprijed. S druge strane, Hamilton je uspio iz izvanzemaljskog bolida izvući maksimum, anulirati pola minute zaostatka za Albonom, te na graju doći do sedmog mjesta. Inženjer mu je predviđao šesto, tako da nije puno pogriješio. Pored toga, ova utrka nam je pokazala kako je zabrana Party modea malo utjecala na Mercedes. I dalje su najbrži, ali u prljavom zraku bolida ispred imaju problema – bolid se pregrijava – te smo mogli vidjeti kako Bottas i Hamilton love “svjež zrak” izvan zavjetrine. Izgleda da se nakon potpisivanja ugovora s Mercedesom Valtteri malo previše opustio i počeo zabušavati, što mu nimalo ne ide u prilog. Još je imao odličnu priliku zbog Hamiltonove kazne i Verstappenovog odustajanja, koji je donekle jedini preostali konkurent za naslov.

Kad su Verstappen i Red Bull u pitanju, oni su sigurno već okrenuti prema Mugellu nakon katastrofe. Albon je završio predzadnji, 15., iza njega je samo bio kažnjenik Giovinazzi. Još se također više očekivalo od Renaulta, koji je u Spa prošli vikend imao i najbrži krug i umalo osvojio postolje s Ricciardom. Ipak, Renault je opet osvojio solidnu hrpu bodova, što im je omogućilo da u prvenstvu konstruktora izbiju ispred Ferrarija.

O Ferrarijevoj utrci je već sve rečeno u početku. Situacija je vrlo, vrlo loša. Gora nego 2014. i izgledi su da ova sezona bude prva od 1980. s plasmanom izvan prvih pet momčadi. A te 1980. su osvojili premalih osam bodova i završili deseti u prvenstvu. Niže od toga ne može, no ipak ovo je sezona ispod svakog očekivanja za ekipu Ferrarijeve povijesti i renomea.

Vrlo emotivna utrka za Williams. Posljednja utrka ekipe pod vodstvom obitelji Williams. Vozači su se lijepim porukama nakon utrke zahvalili Claire i Franku za svu podršku i što su im omogućili ulazak u F1. Njihovim odlaskom F1 ostaje bez “pravih” privatnih, obiteljskih momčadi. Dugo su se opirali, borili za opstanak, no pandemija korone ih je dovela pred zid i jedina šansa spasa je bila prodaja ekipe. Ekipa će i dalje imati ime Williams, a nadamo se da će to ime nositi i u sezonama koje dolaze.

Slijedi nam druga utrka u Italiji, na Ferrarijevoj stazi Mugello. Ferrari svoju 1000. utrku očekuje u lošoj atmosferi. No, nevezano za to, Mugello je odlična staza na kojoj se prije nije vozila utrka Formule 1 i jedva čekamo vidjeti bolide u akciji. Kako je staza svim vozačima nepoznanica, možemo očekivati dobru utrku i dobru borbu za treće mjesto. Kažem za treće mjesto, jer pod pretpostavkom da utrka bude “normalna”, na vrhu su Hamilton i njegov vjerni pratitelj Bottas.

Za kraj, navest ću neke zanimljive činjenice iz utrke na Monzi:

• Svojom premijernom pobjedom Gasly je postao 109. vozač Formule 1 koji je ostvario pobjedu u utrci. Zadnji premijerni pobjednik je bio Leclerc prošle sezone u Belgiji.
  • Prvi Francuz na najvećoj stepenici pobjedničkog postolja od 1996. i Oliviera Panisa u Ligieru na VN Monaka – Gasly je bio star tri mjeseca kad je Panis pobijedio!
  • AlphaTauri je postao tek četvrta momčad s pobjedom u turbo-hibridnoj eri.
  • Honda je postala prvi proizvođač motora nakon Renaulta koji je pobijedio s barem dvije različite ekipe tijekom jedne sezone F1 – Renault je to zadnji put ostvario 2013. (Lotus i Red Bull).
  • Ovo je bilo prvo postolje bez Mercedesa, Ferrarija i Red Bulla od utrke za VN Mađarske 2012., kad je prvi bio Hamilton u McLarenu, a iza njega Raikkonen i Grosjean u Lotusu.
  • Gaslyju, Sainzu i Strollu je ovo bilo drugo postolje u karijeri, a za ekipu iz Faenze je ovo bila druga pobjeda – prvu je ostvario Vettel 2008., isto na Monzi.
  • Zadnji put kad su Gasly i Sainz bili na postolju su također dva Ferrarija odustala – Brazil prošle sezone.
  • Hamilton je samo dvaput u Monzi završio utrku na sedmom mjestu, osim sad to je bilo i 2008. – kad je također Toro Rosso/AlphaTauri pobijedio.
  • Zadnji put kad je momčad iz Faenze pobijedila također je na drugom mjestu završio McLarenov vozač – u Monzi 2008. je to bio Heikki Kovalainen.
  • Prvi put smo vidjeli da je utrka nakon crvene zastave nastavljena standardnom startnom procedurom, to jest bolidi su se poredali na startni poredak po redoslijedu u trenutku prekida utrke i ponavlja se procedura kao da utrka tek počinje.