sport

VN Kanade – Dobitnici i gubitnici

Nakon uglavnom procesijskog kruženja ulicama Monte Carla, već tradicionalno na red dolazi VN Kanade. Utrka je to koju podjednako vole i vozači i gledatelji i koja uglavnom događajima i akcijom na stazi nikad nije ostala dužna. Istini za volju ovogodišnja bi utrka vjerojatno pripadala u krug onih manje aktraktivnih izdanja jer na stazi se i nije dogodio preveliki spektakl. Ipak, bez obzira na to, VN Kanade zbog sudačke odluke o kojoj već raspredaju i ptice na grani bit će tema brojnih kontroverzi i rasprava, kako u medijima, tako i među “strukom”, a posebice navijačima.

Tko je u cijeloj priči dobio, a tko izgubio pročitajte u sljedećim redcima.

Dobitnici:

1. Lewis Hamilton – Iako će neki s pravom ili ne reći kako je Lewisu pobjeda u Montrealu poklonjena, drugi kako istu nije zaslužio, treći kako je Britanac opet bio miljenik sreće, četvrti kako je upravo on zaslužan za Vettelov pritisak i pogrešku, kada se podvuče crta, surove brojke govore kako je 25 bodova ponovno sjelo na račun Mercedesova vozača. Ne želeći se upuštati u nezahvalne procjene sudačkih odluka na koje, kako je i sam Vettel rekao nije utjecao Lewis, Britanac je i peti put ove sezone došao do trijumfa i Srebrne strijele zadržao na stopostotnom učinku kada su pobjede u pitanju. I drugi put ove sezone Hamilton je došao do pobjede u situaciji kada je bilo sasvim izvjesno da do nje u normalnim okolnostima neće i ne može doći zbog čega je na iste možda i bačena određena sjena, no u oba slučaja aktualni je prvak praktički ni kriv ni dužan, samo uzeo ono što mu je bilo ponuđeno na pladnju. Bez sumnje nije to način na koji Lewis voli i želi pobjeđivati što je uostalom i sam rekao, no nakon što se sva gungula stiša, bodovi i pobjede su ti koji će ostati i kako stvari stoje, malo po malo Britanca usmjeriti ka novom naslovu.

2. Ferrari – Vjerojatno se ni puno bolji i relevantniji poznavatelji ovoga sporta od moje maleknosti, teško mogu odlučiti jesu li Ferrari i Vettel više dobili ili izgubili. S jedne strane, teško je biti zadovoljan i sretan nakon što nisi pobijedio u utrci u kojoj si ostvario pole position i čak štoviše ciljnom ravninom prošao prvi, a u konačnici ipak nisi ostvario trijumf. Ipak, ako ćemo čašu gledati napola punom, i ako ćemo uzeti u obzir ono što su Vettel i Leclerc pokazali na stazi, treba reći kako je Ferrari napokon pokazao što zna i može. Prvo i treće mjesto u utrci dokaz su dobro odrađenog posla. O sudačkoj odluci i pravdi ili krađi ionako će pisati neki kako sam i rekao relevantniji i možda u pravnu regulativu Formule 1 upućeniji likovi, ali bilo kako bilo Ferrari je pokazao da još uvijek nije mrtav. Ono što se ipak ne smijemo ne zapitati je jeli ovo tek utjecaj staze i faktora koji su išli na ruku talijanskim bolidima i njihovim vozačima ili su ovo pak rezultati i performanse koje su plod nekih drugih faktora i novih odnosa snaga. Vidjet ćemo to vrlo brzo, već na sljedećim utrkama.

3. Renault – Momčad čiji su se nastupi u uvodnim utrkama sezone mogli procjenjivati od katastrofalnog do lošeg polako se počinje buditi iz zimskog sna. Pomalo iznenađujuće dobre startne pozicije Ricciardo i Hulkenberg uspjeli su manje više i zadržati. Kažem manje više, jer istini za volju bilo je i očekivano kako će na ovoj otvorenoj i brzoj stazi, Red Bull Maxa Verstapena prije ili kasnije doći tamo gdje smo ga optrilike i očekivali pa stoga ovo i ne uzimamo Renaultima kao neki veliki kiks. Dobar tempo u utrci i nekoliko zapaženih rola, posebice u prvome dijelu kada je Hulkenberg junački držao Bottasa iza sebe, svjetlo su na kraju tunela. Ipak, ovaj poticaj i dobar krajnji rezultat u Renaultu će morati biti početak konstantne i duže serije ovakvih rezultata jer kako je u uvodu rečeno, puno je toga francuska momčad do sada prosula pa se stoga i za nadoknadu treba dobrano pomučiti.

4. Lance Stroll – Premijerni nastup kanadske momčadi Racing Point na svojoj domaćoj utrci na kraju je prošao relativno dobro. Kažem relativno dobro jer dva osvojena boda sasvim sigurno nisu razlog za narodno veselje, no ako pogledamo trenutne odnose snaga i ono što i Perez i Stroll prikazuju u posljednje vrijeme svakako je ohrabrujuće. Iskoristio je Lance ono što mu se ponudilo i tako barem malo popravio raspoloženje u momčadi koja ove sezone u najmanju ruku ne briljira.

Gubitnici:

1. Valtteri Bottas – Nakon dobro odrađenog početka sezone Bottas čini se, malo po malo opet upada u svoju već pomalo karakterističnu toplo hladnu i melankoličnu fazu. Nakon ne previše uvjerljivog nastupa u Kneževini, ništa bolje nije bilo niti u Kanadi. Slabo šesto mjesto iz kvalifikacija uspio je pretvoriti u tek nešto malo slabije četvrto na kraju utrke. Ako tome dodamo kako je vodeća trojka bila uglavnom miljama daleko od uspavanog Finca koji se mučio većim dijelom utrke, slika je još i gora i neuvjerljivija. Zbog jednog ili dva slabija rezultata, nećemo i ne smijemo Bottasa otpisati ali s druge strane, želi i Finac ponoviti Rosbergov podvig i svrgnuti Hamiltona s trona, morat će pružiti kud i kamo više i bolje. Koliko je to u ovim okolnostima realna opcija, drugi je par cipela jer i danas je za mnoge svim problemima unatoč, jedini pravi Hamiltonov konkurent vozač koji se ne nalazi u njegovoj momčadi.

2. McLaren – Pomalo iznenađujuće dobri rezultati s kvalifikacija bili su naznaka potencijalno dobrog vikenda za momčad koja se nakon godina suše, doduše mišjim koracima ipak vuče prema gore. Na njihovu žalost, dobre vijesti su i prestale pristizati upravo nakon kvalifikacija jer je najprije Sainz pobrao kaznu i osim tri mjesta rikverca, izgubio mogućnost odabira guma iako je startao tek 12. Mladi Norris vrlo je brzo svoj nastup završio nakon što je svoj bolid na tri i pol kotača parkirao uz boks pa je Sainz u konačnici bio taj od kojega se očekivalo da eventualno donese pokoji bod. S rano promijenjenim tvrdim gumama, držao se Španjolac sve do dva kruga prije kraja kada su ga u svega par zavoja obišli i na novim gumama brži Stroll, potom i Kvyat. Završio je time nesretni Sainz bez boda baš kao i cijela momčad. Šteta jer dojam je kako su u McLarenu imali tempo i mogućnost, u najmaju ruku za pokoji bod.

3. Alfa Romeo – Iako smo se na njihov pad forme referirali i nakon VN Monaka, još jedan podbačaj, ovoga puta u Kanadi nikako nije dobar znak za Raikkonena i društvo. Alfa je bez sumnje upala u određene probleme iz kojih se prilično teško izvlače. Teško je za ove rezultatske neuspjehe krivca tražiti isključivo u lošoj sreći ili nesretnim okolnostima jer očito je kako se nakon dobrog početka balon pomalo ispuhao. Ne sumnjamo kako se Kimi pa i još uvijek nedokazani Giovinazzi imaju snage izvući iz ove situacije, ali bilo kako bilo to će morati učiniti brzo jer u ovakvom odnosu snaga Alfa Romeo bi vrlo lako i vrlo brzo u trenu s vrha mogao skliznuti na začelje one famozne sredine poretka.

4. Haas – I ovoga puta osvrnut ćemo se na učinak cijele momčadi, ovoga puta Haasa. Već toliko puta ispričana priča o potencijalu koji američka momčad nikako ne uspijeva kapitalizirati. Doduše, ta je priča držala vodu u samom startu sezone kada je Haas mogao ali nije znao ili nije imao sreće. Sada nakon sedam odvoženih utrka pitanje je mogu li uopće puno više od ovoga što su ostvarili u Kanadi jer Renault i McLaren se bude, a niti trenutno uspavana Alfa ne može odmarati od vijeka. Kada se u obzir uzme i toplo hladni Racing Point i otprilike isto takav Toro Rosso u momčadi Genea Haasa dobrano će se lupati po glavi zbog svega što su propustili i prosuli na otvaranju sezone. Uz navedeno, sve se više postavlja i pitanje trenutne Haasove vozačke postave sklone promjenjivoj formi i također sklonoj razno raznim manjim ili većim incidentima. Da stvari već poprilično kuhaju potvrdio nam je i nimalo ugodan i blagoglagoljiv team radio kojim se šef momčadi obratio Dancu usred njegove epopeje o najgorem iskusktvu u utrkama ikad.

Događaji na utrci – Cijelu utrku i cijeli vikend obilježila je sudačka odluka kojom je Sebastianu Vettelu određena kazna od pet sekundi dodanog vremena čime je u konačnici Nijemac ostao bez pobjede. Kao što sam i ranije rekao, nepravedno ili ne, svatko o tome ima nekakv svoj sud i viđenje, no u konačnici moramo reći kako se Vettelova priča o gubitku kontrole i “lovljenju” bolida u spornom trenitku ne čini toliko neuvjerljivom. Očekivano, ostali događaji ostali su u sjeni spomenutnog iako ih je u utrci bilo. Borbe za pozicije zapravo su trajale veći dio utrke, jer se tek pred kraj situacija prilimirila, naravno osim borbe za prvo i s druge strane deveto i deseto mjesto koja je trajala praktički do samoga kraja. Sve u svemu možda ne spektakularno ali sasvim solidno da.

Neizvjesnost – Kako sam i rekao u uvodnom odlomku, tijekom cijele utrke gledali smo neke borbe za pozicije i nadmudrivanja što na stazi što u taktičkom dijelu. Ipak, vikend je obilježila borba Hamiltona i Vettela koji su se naganjali po stazi tijekom gotovo pola utrke. Možda bi bilo bolje i svakako čistije da je priča kojim slučajem završila tamo gdje su dva prvaka to vjerojatno i najviše željela, na stazi umjesto za zelenim stolom.

Izvor: GP1.hr