sport

VN Monaka: Dobitnici i gubitnici

(I) ovosezonsko izdanje VN Monaka i sadržajno i rezultatski, obilježili su faktori koji su se odvijali izvan trkaće staze. Rekli bismo ništa neočekivano. Naime, jaka kiša najprije je odgodila start utrke za gotovo sat vremena i u prvih desetak krugova vozačima omogućila klizanje po ionako skliskom uličnom asfaltu. Drugi faktor bila je strategija i odlasci u bokseve koji su i ovoga puta odredili poredak, u konačnici i pitanje postolja i pobjednika. U kontekstu priča i nagađanja o opstanku ove najglamuroznije utrke u kalendaru Formule 1, možemo reći kako su i pro i kontra tabori djelomično došli na svoje. Zagovaratelji ove uglavnom procesijske utrke zbog Perezova uzbuđenja i priznanja kako je u trkačkom svijetu VN Monaka još uvijek jedan od svetih gralova, s druge strane i kritičari čija se teza o monotonom i dosadnom kruženju stazom bez ikakve realne mogućnosti za nekakvu akciju i pretjecanja, posebice u eri performansama sve izjednačenijih i gotovo pet metarskih grdosija, još jednom pokazala točnom i ispravnom.

Pobjednički skok Sergija Pereza tijekom proslave pobjede na VN Monaka (Photo by Clive Rose/Getty Images)

Dobitnici:

Sergio Perez – pobjednom na stazi na kojoj do sada nikada nije niti vodio te svojom trećom u karijeri, Meksikanac je bez sumnje postao zvijezdom dana. Svoj je posao na stazi odradio vrhunski što u Monaku uvijek predstavlja određeni izazov, a dodatni i zapravo ključni poguranac dobio je u vidu poklona koji je stigao od ekipe Ferrarija. U posljednjih nekoliko krugova pokazao je umijeće i iskustvo kada se na vidno potrošenim i ne znamo iz kojih razloga uopće montiranih srednje tvrdih guma mučio i klizao po stazi. Iako je vjerojatno svim trezvenjacima jasno kako je hijerarhija u Red Bullovoj momčadi jasna i određena, činjenicu kako je Perez u ukupnom poretku vozača najavljeni dvoboj počeo pretvarati u troboj, ne treba omalovažiti.

Max Verstappen – iako je osvojio tek treće mjesto, dojam je kako se upravo Nizozemac promovirao u ponajvećeg dobitnika VN Monaka. Nešto slabiji rezultat sa kvalifikacija koje na ovoj utrci u barem 70 posto slučajeva određuju i konačni rezultat, uspio je popraviti sitno, ali bitno. Važnost je ovoga postignuća ne samo zbog puke statistike i još jednog pobjedničkog postolja već naravno zbog činjenice što je i tim relativno slabijim rezultatom, uspio ne samo u potpunosti kontrolirati štetu već čak i povećati bodovnu prednost u odnosu na svog za sada glavnog rivala.

Iako nije imao posebno dobar vikend, Verstappen je opet ostavio glavnog suparnika iza svojih leđa
(Photo by Eric Alonso/Getty Images)

Carlos Sainz – nakon dva uzastopna odustajanja u Australiji i Italiji, Španjolac je u posljednje dvije, a sada već i tri utrke uspio stabilizirati svoju formu i vratiti se na pozitivan kolosjek kada su rezultati u pitanju. Ipak, već u izjavama nakon utrke bilo je jasno vidljivo kako Sainz nije prštio od zadovoljstva jer je vjerojatno i sam bio svjestan kako mu je pobjeda bila na dohvat ruke. Ključna se stvar dogodila, a kada nego li prilikom odlaska u bokseve. Španjolac je dobro procjenio kako se međustint s intermedijima ne isplati te je odlučio čekati uvjete za prelazak na gume za suho. Nažalost, promet u izlaznom krugu odnio je ključne sekunde zbog kojih je Perez izbio na čelo poretka čime je priča za Carlitosa bila gotova.

George Russell – o Mercedesovim problemima i nekonkurentnosti u odnosu na dvije vodeće momčadi već su se napisali kilometarski članci i analize. Svemu tome, a u skladu s mogućnostima Mercedesovog ovosezonskog uratka, George Russell umješno i uporno prkosi i ostvaruje doista zapažene rezultate. Dosadašnji uredno raspoređen učinak od dva treća, dva četvrta i dva peta mjesta podebljao je još jednim petim koje sigurno nije na razini Mercedesovih i Russellovih želja, no daleko je od razočaranja. Izravnim prelaskom na gume za suho ušićario je jedno mjesto u odnosu na Landa Norrisa i do kraja utrke mirno kružio stazom. U konačnici mladi je Britanac ostvario još jedan zapažen rezultat kojim je spomenimo i to, svog momčadskog kolegu ostavio na 34 boda zaostatka i nastavio iz utrke u utrku podizati svoju reputaciju.

George Russell, Mercedes (Photo: LAT Images)

Lando Norris – nakon krajnje lošeg otvaranja sezone u Bahreinu, svi navijači i sipmatizeri McLarenove momčadi s pravom su se bojali kako je u najavi još jedna grozna i nekonkurentna sezona za britanskog velikana. Ipak problemi nekonkurentnosti, GP2 engine priča i ostalih ne tako davno viđenih tragedija čini se nisu zastupljeni baš u tolikoj mjeri posebice u Landa Norrisa koji je i u Monaku nastavio svoja vrlo solidna ovosezoska izdanja. Dobro izdanje s kvalifikacija koje su kao što već i znamo u Monaku najvažnije u sezoni, bile su dobar kapital. Nešto konzervativniji i taktički oprezniji pristup sa stintom na intermedijima koštale su ga petoga mjesta, no i ovo šesto s obzirom na McLarenovu još uvijek ne odveć bajnu formu vrlo je dobar rezultat. Norris je tako nastavio svojim rezultatima McLaren držati u gornjem domu poretka. Još kada bi pokoji put stigla i Ricciardova pomoć…

Gubitnici:

Charles Leclerc – domaća utrka za Ferrarijevog vozača malo po malo pretvara se u crnu mačku jer niti pole position i vodstvo u utrci nisu bili dovoljni za trijumf u svom dvorištu. I Leclerc i čitava ekipa Ferrarija priželjkivala je što monotoniju i dosadniju utrku. Monotonost pa i dosada u smislu događanja na stazi bila je izgledna, no neplanirane probleme donijela je kiša i kemijanje sa strategijom koje je Ferrariju već poslovično sklizak teren. Pokazalo se to i ovoga puta u detalju koji je odlučio utrku, a to je naravno bio onaj nesretni pozivi i opoziv za ulazak u boks nakon kojega je Leclerc izgubio ne samo vodstvo već i pobjedničko postolje, ali i vrijedne bodove u odnosu na Verstappena. Uzalud je Leclerc šizio i bijesnio jer kako se i moglo očekivati, popravka više nije bilo. Sve u svemu olako i glupo propuštena prilika.

Charles sada barem može reći da je završio jednu utrku u Monaku (Photo: Scuderia Ferrari Press Office)

Lewis Hamilton – svima onima koji Formulu 1 prate barem i površno, znaju kako rezultati ostvareni u Monaku nemaju apsolutno nikakvu relevantnost kada je u pitanju nekakava daljnja i dugoročna forma niti samoga vozača niti momčadi. U Lewisovom slučaju ispada da nije baš tako jer u dosadašnjem dijelu sezone Hamilton poprilično se muči i susreće s raznoraznim nedaćama. Suprotno nekim očekivanjima čak i dosta više od svog mlađahnog momčadskog kolege čime su usput rečeno, došli na svoje svi zagovornici teorije o naslovima zarađenim na konto dominantnog i supreinornog bolida. Iako se vrlo vjerojatno ni prolaskom ispred Alonsa, Britanac ne bi pomaknuo dalje od sedmoga mjesta, vožnja u Alonsovskoj procesiji koja se kretala tempom panoramske vožnje u odnosu na vozače ispred, poprilično je frustirala Hamiltona kojemu pred kraj utrke valjda u svhu očuvanja njegovih živaca, s pitwalla nisu usudili reći kako za vodećim zaostaje preko 40 sekundi.

Haas – vrlo slab vikend za Haas koji je loše krenuo i prije no što je utrka počela jer uslijed tehničih poteškoća, Kevin Magnussen je odustao vrlo rano, čime su izgledi Haasove momčadi za postizanje nekakvog rezultata već u startu bili prepolovljeni. Baš kao i drugi bolid koji je Schumacher mlađi u dosta nezgodnom izlijetanju rastavio na dva dijela, nasreću bez ikakvih posljedica. Sve u svemu, nakon solidnog ulaska u sezonu, već treća utrka u nizu bez upisanog boda što momčad Haasa malo po malo spušta u poretku prema fenjerašima Williamsu i Aston Martinu.

Esteban Ocon – u uvodnom dijelu sezone Esteban Ocon bilježi više nego solidne rezultate, manje više pretplaćen na pozicije šestog – sedmog mjesta što je uz tek jednu nulu s VN Emilije Romagne zapravo odličan uspjeh. Do bodova bi prilčno sigurno sitigao i u Monaku da se prilikom sraza s Lewisom Hamiltonom nije malo previše raširio, oštetio Lewisov bolid i zaradio pet sekundi kazne što ga je u konačnici između ostalog zahvaljujući i vlakiću koji je formirao njehov momčadski kolega, izbacilo iz kruga osvajača bodova.

Alpha Tauri – iako je Pierre Gasly izveo ako se ne varam, jedino pretjecanje na utrci ni taj pothvat nije bio dovoljan za barem pokoji bod. U neredu kiše, crvenih zastava, gužve na stazi i ostalog, nije se najbolje snašao niti Japanac Tsunoda čime je izlet u Kneževinu za čitavu momčad bio u konančnici neuspješan. Ako se Francuz uslijed loše startne pozicije i tek 17. mjesta nije mogao nadati Bog zna čemu, Tsunodino 11. nudilo je određene mogućnosti, no kako smo i rekli u konačnici bez učinka.

Objava VN Monaka: Dobitnici i gubitnici pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr