sport

VN Rusije: Pobjednici i gubitnici

Valtteri Bottas ostvario je prvu pobjedu u Formuli 1 u Sočiju nakon što je uspio zadržati iza sebe trenutno vodećeg u poretku vozača, Sebastiana Vettela.

Pobjednici

Bez sumnje, najveći pobjednik ovog vikenda je Valtteri Bottas. Nakon greške u Kini odvozio je utrku bez greške i zasluženo pobijedio na stazi koja mu odgovara. Bottas je bio svjetlija točka Mercedesa tijekom vikenda gdje je Lewis Hamilton imao mnogo problema. Mercedes nije bio najbrži tijekom treninga i kvalifikacija pa im je jedino dobar start mogao pomoći. Upravo to je uspjelo Fincu. Majstorski start donio mu je prvo mjesto prije drugog zavoja nakon što je startao na trećoj poziciji. Nakon Safety Cara Bottas se uspio odvojiti od Vettela, ali na kraju se Nijemac približio na manje od sekunde, što ipak nije bilo dovoljno jer Valtteri nije podlegao pritisku.

U Force Indiji su očekivali težak start sezone, ali trenutno im ide odlično. Oba vozača su završila u bodovima u sve četiri utrke ove sezone, dajući im mogućnost borbe za četvrto mjesto u konstruktorskome poretku. Prošle godine su nakon četiri utrke imali samo osam bodova, a ove već 31. Nakon što su obojica vozača prošla u zadnju rundu kvalifikacija, Perez i Ocon su napredovali u utrci i zauzeli šesto i sedmo mjesto. Perezu je ovo 14. utrka zaredom u bodovima, a Oconovo 7. mjesto rezultat karijere za mladog Francuza.

Na kraju ovog vikenda pobjednici su i navijači Formule 1. Istina, fali akcije tijekom utrke, ali konačno imamo borbu za pobjede između dvije momčadi. Mercedes ima bod prednosti ispred Ferrarija, a Vettel 13 u odnosu na Hamiltona.

Gubitnici

Lewis Hamilton je imao neobično slab vikend u Rusiji. Problemi s ultra soft gumama rezultirali su s pola sekunde zaostatka iza Bottasa u kvalifikacijama. Na startu utrke je probao napasti Raikkonena, ali je ostao na 4. mjestu. Tijekom utrke mučio se s temperaturom guma, a Toto Wolff je izjavio da Lewis nije dobio brz bolid da obavi posao ovog vikenda. Britanac se nije uspio približiti prvoj trojici pa je tako prvi puta ove sezone poražen od momčadskog kolege.

Još jednom ove sezone McLaren-Honda nije uspjela obaviti posao, barem s Alonsove strane. Kad se mislilo da ne može gore, McLaren s brojem 14 nije bio u mogućnosti ni da završi formacijski krug. Stoffel Vandoorne završio je utrku na 14. mjestu, bolji jedino od Sauberovih vozača, a minutu iza 10. mjesta i prvog boda. Situacija je gora nego 2015. Bodove su obično zadnje dvije godine osvajali od sredine prvenstva. Vidjet ćemo da li se može to dogoditi i ove sezone.

Nico Hülkenberg je osvojio sve bodove za Renault ove sezone, dok Jolyon Palmer jednostavno ne može složiti dobar vikend. Problemi su počeli već u petak nakon promjene šasije, a nastavili se tijekom subote kad je Britanac završio u zaštitnoj ogradi tijekom kvalifikacija. Prije toga je zaostajao oko sekunde za momčadskim kolegom. Vjerojatno nakon velike želje da popravi vikend desio mu se udes s Romainom Grosjean na početku utrke pa je tako i četvrtu utrku ove sezone završio bez bodova.

Izvor: GP1.hr