sport

Zanimljivosti: Brawn GP

U današnjim zanimljivostima govorimo o Brawn GP-u, momčadi koja se izdignula iz pepela Honde i iznenadila “velike igrače” ovog sporta osvojivši dvostruki naslov u svojoj jedinoj sezoni u F1.

Odlazak japanskog diva

2007. i 2008. godina nisu bile sjajne za Hondu u F1. Iz tog razdoblja pamtimo prepoznatljivi “Earth Dreams” livery i vrlo loše performanse japanskog proizvođača. 2007. završavaju osmi u poretku konstruktora, dok se sljedeća sezona pokazala kao još veći promašaj, te završavaju na devetom mjestu. Znajući kako su im šanse za dobar rezultat u tekućoj sezoni gotovo nikakve, momčad se već sredinom 2008. posvetila razvoju bolida za sljedeću sezonu. S obzirom na značajne promjene pravila 2009., Honda je bila odlučna nadoknaditi ono što je zadnjih nekoliko sezona propustila. Važno je napomenuti kako je japanski proizvođač tada imao jedan od najvećih budžeta u F1, ukupno 398 milijuna dolara temeljem sponzorstava, nagrada i ugovora s dobavljačima.

Unatoč tome, financijska kriza je imala negativni utjecaj na njihovo poslovanje. Formula 1 je sport koji iziskuje velika financijska ulaganja, a rezultati jednostavno nisu opravdavali uložena sredstva. Također, sport je nudio malo rješenja koja bi mogla biti primijenjena na njihova cestovna vozila, što je dodatno obeshrabrivalo dioničare Honde. Zbog navedenih razloga, japanski proizvođač napušta F1 u prosincu 2008. godine.

Simboličan dolar

Nakon iznenađujućeg povlačenja iz sporta, opstojnost cijelog projekta je stavljena pod veliki upitnik. Međutim, menadžment sada već bivše momčadi otkupio je momčad, a ključna osoba u ovoj transakciji bio je Ross Brawn, dotadašnji šef momčadi. Brawn je u svojoj bogatoj karijeri bio tehnički direktor Benettona i Ferrarija, gdje je bio ključna figura u povratku Ferrarija u sam vrh, kao i osvajanju pet uzastopnih naslova Michaela Schumachera. Honda je “predala” više od 200 milijuna dolara kao alternativu stavljanja momčadi u likvidaciju, dok je Brawn zauzvrat uplatio simboličan dolar. Sasvim je jasno kako je japanski div Brawnu uplatio sredstva kako bi ovaj preuzeo momčad, no s tom transakcijom došle su i velike obaveze. Naime, Brawn je preuzeo i 700 ugovora samih zaposlenika, kao i ugovore vozača. Moralo je doći do velikog smanjenja broja zaposlenika kako bi sam projekt bio održiv, a čak je i Jenson Button pristao na smanjenje primanja u iznosu od 7,5 milijuna dolara.

“Iskreno, nije bilo izbora,” izjavio je Brawn tijekom predsezonskih testiranja u Barceloni. Stotine zaposlenika je ostalo bez posla. To su bili “vrlo crni dani u pokušaju održavanja momčadi na životu,” dodao je, no u konačnici su uspjeli zadržati ostatak zaposlenika. Brawn je mogao jednostavno napustiti Hondu, to bi svakako bila jednostavnija odluka. Mogao je, ali nije, jer je vjerovao kako je novi bolid vrlo kompetitivan, te nije želio propustiti takvu priliku. U konačnici, nova momčad pod nazivom Brawn GP raspolagala je budžetom od 120 milijuna dolara, što je činilo tek trećinu novca kojeg je Honda potrošila u svojoj zadnjoj sezoni u F1.

Inovacija i kontroverze

Nova sezona donijela je značajne promjene sportskog i tehničkog pravilnika. Među ostalim došlo je do povratka slick guma, prvi put nakon 1997. godine, određenih aerodinamičkih restrikcija, kao i uvođenja sistema KERS (Kinetic Energy Recovery System). Brawn BGP 001 debitirao je 6. ožujka na stazi Silverstone, a testiranja su započela 9. ožujka u Catalunyi. Bolid se pokazao izuzetno brzim, a dodatna testiranja u Jerezu su to i potvrdila.

Međutim, kako to obično biva, promjena tehničkog pravilnika u pravilu uvijek rezultira kontroverzama. Red Bull Racing, Ferrari i Renault podnijeli su službeni prigovor protiv Brawna, Williamsa i Toyote. Smatrali su kako njihova rješenja difuzora nisu legalna. Takozvani dvostruki difuzor bilo je odlično aerodinamičko rješenje koje je rezultiralo bržim protokom zraka ispod bolida, time i većim prijanjanjem, a Brawn je prednjačio u iskorištavanju ove rupe u pravilniku. FIA je odbacila prigovor momčadi, nakon čega je uslijedila žalba na takvu odluku, ovaj put uz sudjelovanje BMW-a i McLarena. Unatoč nezadovoljstvu velikog dijela momčadi, dvostruki difuzor je proglašen legalnim.

Dvostruka kruna

Prava brzina BGP 001 pokazala se tijekom prve utrke sezone u Melbourneu. Vozački dvojac, Button i Barichello, do prije par mjeseci nije imao potvrđeno mjesto u F1, a sada su na iznenađenje mnogih dominirali kvalifikacijama i utrkom. “Posljednjih pet ili šest mjeseci su bili izuzetno teški za nas, nismo imali potvrđeno mjesto u F1 , pa je stoga ovaj pole position stvarno nevjerojatan,” izjavio je entuzijastični Button tijekom press konferencije u Australiji. Nakon prve utrke sezone svi su se pitali koliko dugo se ova momčad, sa skromnim budžetom i sa značajno manjim brojem zaposlenika, može boriti s velikim momčadima koje će svakako smanjiti prvotni deficit u brzini. U sljedećih šest utrka Button dolazi do čak pet pobjeda, čime je postao tek peti vozač u povijesti F1 koji je pobijedio u prvih šest od ukupno sedam utrka sezone, te prvi Britanac s četiri uzastopne pobjede još od legendarnoga Nigela Mansella 1992. godine. S druge strane, Rubens Barichello je bio u potpunosti zasjenjen, u čemu je veliku ulogu imao i niz tehničkih problema s bolidom. Kasnije se pokazalo kako ga je loš početak sezone vjerojatno koštao i naslova prvaka.

Iako je Honda uložila mjesece rada u razvoj novog bolida, te je sasvim jasno kako su oni imali važnu ulogu u Brawnovom osvajanju dvostruke krune 2009., malo tko je očekivao da će takva momčad koja je osnovana svega tri dana prije predsezonskih testiranja dominirati prvim dijelom sezone. Međutim, VN Britanije je bila prekretnica, utrka nakon koje je Red Bull preuzeo primat. Unatoč činjenici da više nisu najbrži bolid na gridu, Brawnov dvojac je bio konzistentan u završavanju utrka, te se tako dvije utrke prije kraja borba za naslov vodila između Buttona i Barichella koji je zaostajao 14 bodova.

Odluka o novom prvaku donesena je u Interlagosu. Webber je pobijedio u utrci, ali sva pozornosti bila je posvećena Buttonu koji je petim mjestom osigurao naslov prvaka, dok momčad osigurava konstruktorski naslov. Barichello je čestitao svom mlađem momčadskom kolegi, čime se još jednom dokazao kao veliki sportaš. Uostalom, vjerojatno je i sam Brazilac znao kako je brži vozač postao svjetskim prvakom.

16. studenog 2009. godine Mercedes otkupljuje Brawn GP, te od sljedeće sezone nastupa kao Mercedes GP, gdje je Brawn ostao u funkciji šefa momčadi do kraja 2013. godine. Novi prvak je potpisao trogodišnji ugovor s McLarenom, a Barichello se pridružio Williamsu.

Možemo li očekivati neki novi Brawn GP narednih sezona? Tko zna, razvoj F1 možda donese još neke neočekivane događaje koji će nas držati u neizvjesnosti do samog kraja, baš kao i te 2009. godine.

Izvor: GP1.hr