sport

Zanimljivosti: Nezaboravni trenuci VN Kine

Shanghai International Circuit domaćin je VN Kine od 2004. godine, a svjedočio je mnoštvu posebnih trenutaka Formule 1.

Pobjeda Michaela Schumachera 2006. godine bila je posljednja u njegovoj karijeri, a tri godine kasnije Vettelova pobjeda nad Brawnom Jensona Buttona označila je početak dominacije Red Bulla. U Kini smo svjedočili naznakama početka nove dominacije, one Mercedesa, kada je Nico Rosberg 2012. godine na iznenađenje svih osigurao prvu pobjedu karijere, a ujedno i prvu pobjedu za srebrne strijele nakon 1955. godine.

Rijetki će zaboraviti i utrku 2007. godine kada su strateške greške McLarena, kao i ona vozačka Lewisa Hamiltona, na kraju održale Kimija Raikkonena u borbi za naslov prvaka. U današnjem pregledu govorit ćemo o tim posebnim izdanjima VN Kine, onima koja su označila prekretnicu u sezoni ili bila posebno važna za određene momčadi ili vozače.

2006. – Schumacherova posljednja pobjeda

Michael Schumacher objavio je kraj svoje karijere nakon pobjede u Monzi 2006. godine. Ta pobjeda vratila ga je u borbu za osmi naslov svjetskog prvaka, nalazio se svega 2 boda od vodećeg Fernanda Alonsa, a do kraja sezone preostale su još samo tri utrke. Sljedeća je na rasporedu bila VN Kine.

Alonso je svoj vikenda započeo na najbolji mogući način osiguravši pole position. Schumacher se mučio na vlažnoj stazi, Bridgestoneove intermediate gume u takvim uvjetima nisu mogle parirati onima francuskog proizvođača. Nijemac je osigurao tek šesto mjesto, no na dan utrke sve se promijenilo. Staza je bila mokra na početku utrke, no brzo se sušila, a to je sada išlo u prilog bolidima s Bridgestoneovim gumama.

Sedmerostruki svjetski prvak se nalazio na drugom mjestu kada se u 40. krugu utrke odlučio za prijelaz na gume za suho. Vodeći Giancarlo Fisichella učinio je isto krug poslije, te pri izlasku iz boxa zadržao svoju vodeću poziciju. Međutim, odmah u prvom zavoju Talijan radi grešku, proklizuje na relativno hladnim gumama, a Schumacher preuzima vodstvo koje više nije ispuštao.

2007. – McLarenovo umijeće nemogućeg

Lewis Hamilton je uoči VN Kine imao prednost od 12 bodova ispred momčadskog kolege, Fernanda Alonsa, te čak 17 ispred Kimija Raikkonena. S obzirom na to da je Shanghai bila pretposljednja utrka sezone, Britanac je imao teoretske šanse za osvajanje naslova već u Kini. Bilo koja pozicija ispred Alonsa osigurala bi mu titulu, dok je samo četiri boda bilo dovoljno za izbacivanje Finca iz utrke za naslov.

Približavao se 30. krug utrke, a uvjeti na stazi bili su iznimno teški. Na samom startu vozači su bili primorani koristiti intermediate gume. Iako se staza polako počela sušiti, bilo je izuzetno teško donijeti odluku o gumama.

Lewis Hamilton se u tom trenutku nalazio na drugo mjestu, dok je vodeći bio Kimi Raikkonen. Britanac je u tom trenutku već gotovo imao naslov u rukama. Međutim, gume su mu bile istrošene i bez gripa, a momčad iz Wokinga je odgađala odluku o njihovoj zamjeni, te se željela uvjeriti da je staza dovoljno suha. Kada je konačno pozvan u box jer su mu vremena bila sve sporija i sporija, Hamilton je napravio grešku koja ga je u konačnici koštala naslova prvaka. Pri ulasku u pit lane otklizao je u šljunak s desne strane. Bio je to kraj utrke za Lewisa Hamiltona, koji je u Brazilu izgubio naslov za svega jedan bod.

2009. – Red Bullov prvijenac

Red Bull je trenutno smatran jednom od najvećih F1 momčadi, no prije 2009. godine nisu imali niti jednu pobjedu. Sebastian Vettel je u juniorskoj momčadi Red Bulla, Toro Rossu, 2008. godine došao do iznenađujuće pobjede u Monzi, no najbolji rezultat austrijske momčadi su bila tri treća mjesta.

2009. godine dolazi do značajne promjene pravila, a Red Bull je od samog početka sezone imao relativno konkurentan bolid. Brawn je bio najvještiji u iskorištavanju rupa u pravilniku te su bili najbrži bolid na početku sezone, no austrijska momčad nije bila daleko od njih.

To se pokazalo točnim već tijekom treće utrke sezone – VN Kine. Sebastian Vettel je osvojio prvi pole position za momčad, drugi je bio Fernando Alonso, a treći Mark Webber. Nedjeljna utrka započela je iza sigurnosnog automobila zbog jake kiše. Nakon osam krugova sigurnosni automobil se povlači, a Vettel donosi prvu pobjedu austrijskoj momčadi. Drugi je bio njegov momčadski kolega, Mark Webber, a treći Jenson Button.

2012. – Povratak srebrnih strijela

Mercedes ima dugu povijest u najprestižnijem automobilističkom natjecanju. W196, koji se u F1 pojavio 1954. godine, u rukama legendarnog Juana Manuela Fangia bio je gotovo nepobjediv. Argentinac je 1954. i 1955. pobijedio u četiri od ukupno šest utrka sezone, čime je osigurao dvije titule svjetskog prvaka. Međutim, nakon katastrofalne nesreće u Le Mansu 1955. godine, u kojoj su poginula 83 gledatelja, te Mercedesov vozač Pierre Levegh, njemački div odlučio se na povlačenje iz motosporta.

U F1 se kao samostalna momčad nisu vraćali sve do 2010. godine. Uspjeh nije došao odmah, a 2011. godine nisu osvojili niti jedno postolje. Međutim, početkom 2012. sezone svi dijelovi slagalice našli su se na pravom mjestu tijekom VN Kine. Nico Rosberg je došao do uvjerljivog pole postiona, a dobar start u nedjeljnoj utrci omogućio mu je sigurno vodstvo. Drugi je bio njegov momčadski kolega, Michael Schumacher, koji u 13. krugu odustaje zbog nepričvršćenog kotača, nešto s čim bi se Kevin Magnussen, Romain Grosjean i Kimi Raikkonen mogli poistovjetiti. Unatoč tome, Rosberg je zadržao svoje vodstvo ispred Jensona Buttona i osigurao svoju prvu pobjedu karijere. Mercedes više nije pobjeđivao navedene sezone, no početak njihove ponovne dominacije nije bio daleko.

Koja je Vaša omiljena VN Kine? Glasajte u anketi, te recite nam Vaša mišljenje u komentaru.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

Izvor: GP1.hr