sport

Zašto se Schumacher mučio u Mercedesu – teorija o stilu vožnje

Nakon osvojenih sedam svjetskih prvenstava i 91 pobjede u karijeri, Michael Schumacher se nakon odlaska 2006. vratio u Formulu 1 s Mercedesom 2010. godine. Pobjede se nisu ostvarile i nikad nije nadmašio momčadskog kolegu Nicu Rosberga tijekom sezona – je li magija do tada jednostavno nestala?

Legendarni dizajner Formule 1, John Barnard, ima teoriju zašto se Michael mučio nakon pridruživanja Srebrnim strijelama. Na pitanje tko je najbolji vozač s kojim je radio, bivši McLarenov i Ferrarijev tehnički šef nije odmah izabrao Schumachera:

“Za mene je najbolji vozač bio Alain Prost. Nigel Mansell bio je brz, ali bio je brz jer je u osnovi imao mnogo hrabrosti tijekom vožnje. Michael je bio brz, ali nisu mi se dopale postavke njegovog bolida. Za mene to nije bio pravi put”, rekao je Barnard.

Barnard je radio u Ferrariju 1996. kada je Schumacher testirao V10 testni bolid i V12 Ferrari 412 T2. Tada je donekle shvatio njegov stil vožnje, jer je Nijemac više volio V12, koji je imao više kočenja motorom – osobinu koju Gerhard Berger i Jean Alesi nisu voljeli pošto se bolid nepredvidivo ponašao nakon puštanja gasa.

“Pokušao sam razgovarati s Michaelom i predstaviti svoje gledište. Za mene je način kojim bi bolid bio brz podrazumijevao postavke s kojima je stražnji kraj bolida imao maksimalno prianjanje u svim uvjetima. Tako se može prije stisnuti gas i bit ćete brži.”

“E sad, Michael nije vozio tako. Michael je vozio ono što ja zovem ‘samo s prednjim dijelom bolida’. On je nastojao, gdje je mogao, samo skrenuti u zavoj i usmjeriti prednji kraj bolida u smjer kretanja, a zatim bi postepeno pazio i svladavao ponašanje stražnjeg dijela. Većini vozača se to nije sviđalo jer im je bježao zadnji kraj”, objasnio je Barnard.

Schumacher je proveo tri sezone s Mercedesom i osvojio samo jedno postolje u tom vremenu. No, to je bilo prije turbo-hibridne ere u kojoj su Mercedesi dominirali. Schumacher, prema Barnardu, često nije bio ni blizu tako brz kao Rosberg i tada je pomislio da se nešto čudno događa.

“Moja teorija, i to je samo moja teorija, jest da je Rosberg bio poput većine vozača koji žele automobil koji je straga ‘zalijepljen’ na stazu, a zatim se kasnije na izlasku iz zavoja boriti s mogućim podupravljanjem. Michael to nije volio. Kad su postavili bolid za Michaela, bio je brži od Rosberga, ali nije bio brz.”

“Bio je to dobar način vožnje kad je bio mlad jer su njegove reakcije i refleksi tijekom vožnje tada bili fenomenalni, ali kako je ostario, nisam siguran da taj sustav funkcionira tako dobro”, zaključio je Barnard.

Izvor: GP1.hr