sport

Charles Leclerc ispravio pogrešku i stigao do uvjerljivoj pole positiona u Španjolskoj!

Charles Leclerc stigao je do još jedne pole pozicije s najbržim krugom u kvalifikacijama za Veliku Nagradu Španjolske. Monegažanin je s krugom od 1.18.750s bio jedini vozač s vremenom od 1:19s, a na drugom mjestu završio je Max Verstappen, dok je treći domaći junak Carlos Sainz.

Kvalifikacije u Kataloniji počele su u 16 sati. Sunčan je dan, a temperatura zraka je visokih 34 stupnjeva. Samim time, i staza će biti vrlo zagrijana što bi moglo voditi do zanimljivih strategija u utrci.

Uskoro opširnije

Q1

Prvi brzi krug od vodećih vozača postavio je Sergio Perez s krugom od 1:20.447s. Ipak, Meksikanac je ubrzo bio savladan od kolege Maxa Verstappena, koji je imao tri ljubičasta sektora i bio tri i pol desetinke brži.

Ubrzo su krugove započeli i vozači Ferrarija. Domaća uzdanica, Carlos Sainz, imao je najbrži drugi i treći sektor i ušao u cilj s gotovo dvije desetinke prednosti ispred Verstappena. Leclerc, istovremeno, vozi još bolje i ulazi u cilj kao P1 s 0.031s prednosti.

Srebrne Strijele su odvozile krug nakon Ferrarija. Četvrto mjesto za Russella, 0.357s zaotatka za Leclercom. Sedmerostruki svjetski prvak Lewis Hamilton stao je na peto mjesto s pola desetinke zaostatka za Russellom. Ubrzo je krug odvozio i najuspješniji španjolski vozač svih vremena, Fernando Alonso.

Dvostruki prvak nije imao veoma brzi krug, stao jena 12. mjesto s 1.1s zaostatka. Tri minute prije kraja, u zoni eliminacije bili su Albon, Stroll, Gasly, Schumacher i Latifi. Ricciardu je prijetila eliminacija, a na 14. mjestu bio je Vettel.

Svašta se dogodilo pri kraju kvalifkacijske runde. Vozači Haasa odvozili su odlične krugove, mladi Schumacher skočio je na 11. mjesto i izborio Q2, dok je Magnussen završio na vrlo visokom petom mjestu. Gasly se spasio eliminacije s 13. mjestom, a dogodio se i incident s Fernardom Alonsom i Landom Norrisom.

Naime, Španjolac nije imao puno vremena i jurio je za čisti zrak i početak brzog kruga, ali naletio je u šikani na sporog Norrisa. Alonso je na kraju i ispao iz Q1, u utrku će krenuti tek kao 17.

Ispali vozači: Vettel (16.), Alonso, Stroll, Albon, Latifi (20.)

Q2

Prvo vrijeme u Q2 postavio je George Russell – 1:19.470s. Hamilton ga prati s tri desetinke sporijim vremenom.Magnussen u prvom brzom pokušaju vozi 1.20.4s, a Perez 1:19.8s.

Vozači Ferrarija zasjeli su četvrto i sedmo mjesto, peti je Bottas.

Ispali vozači: Norris (11.), Ocon, Tsunoda, Gasly, Zhou

Q3

Posljednja kvalifikacijska runda započela je pod dojmom kako je Mercedes konkurentan za borbu za pole position. Hamilton je prvi bio u letećem krugu, pratili su ga Sainz i Leclerc. Britanac je prošao ciljem s vrijemem od 1:19.664s. Sainz skida najbrže vrijeme s 1:19.423, a Leclerc koji je jurio stazom izvrtio se u šikani!

Verstappen, doduše, vozi uvjerljivo najrže vrijeme od 1:19.073s i dolazi do provizijskog pole positiona. Leclerc je, doduše, bio brži od aktualnog prvaka kroz prva dva sektora. Također, Monegažanin je malo usporio Georgea Russella, koji je završio na privremeno četvrtom mjestu.

Što se tiče ostatka Top 10, Bottas je bio na šestom mjstu, daleko ispred svih ostalih sa sredine poretka. Ricciardo je na sedmom mjestu, Magnussen osmi, a Schumacher deseti.

Leclerc je u drugom brzom pokušaju popravio vrijeme u prom sektoru, ali bio je 0.026s sporiji od Nizozemca. Ipak, ponovno vozi ljubičasti drugi sektor i kroz cilj ulazi s najbolji vremenom od 1:18.750s! Sainz poboljšava svoje vrijeme, koje je ipak četiri desetinke sporije od Lecler

Objava Charles Leclerc ispravio pogrešku i stigao do uvjerljivoj pole positiona u Španjolskoj! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr