sport

Na današnji dan: Posljednja VN San Marina

Pole sitter Kimi Raikkonen (FIN) McLaren Mercedes MP4/20 leads at ...

Doma sam, preko dana se dosađujem kao i dobar dio ljudi. Trećina svjetske populacije, 2.7 milijardi ljudi, trenutno dane provodi u svojim domovima. Tema za pisanje u F1 i nema mnogo – svaki dan izađu neke nove izjave, možda neka vijest, ali ništa što nas čini nešto pametnijima ili informiranijima.

Ipak, stekla se nekakva rutina. Zaletim se do trgovine, obavim posao, malo prošećem, pogledam telku, a na YouTubeu su službeni kanali sportskih liga počeli stavljati snimke legendarnih utakmica, mečeva i utrka. Za to sam se opako zagrijao. Dok moji ukućani pale Netflix i gledaju novu sezonu Money Heista, ja si spremam kokice i palim stare utakmice i utrke koje iz mene izvlače veselje. Od novijih utrka, na službenom YouTube kanalu Formule 1 možete naći i VN Bahreina iz 2014.

Na današnji dan prije 14 godina gledali smo posljednju VN San Marina na legendarnoj stazi, Imoli. Odlučio sam ponovno pogledati tu utrku, uključujući i prethodnu iz 2005. s obzirom na to da su imali dva ista protagonista i malo zaroniti u to doba Formule 1.

VN SAN MARINA 2005.

Sezona 2005. počela je s dominacijom Renaulta, Giancarlo Fisichella je otvorio sezonu s pobjedom na VN Australije, dok je Fernando Alonso osvojio sljedeće dvije utrke u Maleziji i Bahreinu. Podsjetimo se, u to doba bodovni sustav je bio osjetno drugačiji nego što je danas. Pobjednika utrke nagrađivalo se s deset umjesto s današnjih 25 bodova. Alonso je na Imolu došao kao vodeći u prvenstvu s osjetnom prednošću u odnosu na rivale Kimija Raikkonena i Michaela Schumachera. Španjolac je imao 26 bodova, Raikkonen tek sedam dok je Schumacher, koji je osvojio posljednjih pet titula, imao jadna dva boda nakon što je odustao u dvije utrke.

Međutim, Ferrari je imao brzinu i to su svi znali. Trebao je samo proraditi. Nakon dva pole positiona u nizu, Alonso se kvalificirao drugi. Ispred njega bio je Raikkonen. Ferrari je doživio svoje najgore kvalifikacije na Imoli još od 1980. – Rubens Barrichello kvalificirao se kao deseti, a Schumi je napravio veliku grešku u Q2 i krenuo je tek kao trinaesti. Treći je bio Jenson Button.

Atmosfera prije utrke probudila je nostalgiju u meni. Grid djevojke, motori bruje, McLaren je na vrhu poretka. Crvena svijetla su se ugasila i utrka je krenula. Kimi je munjevito krenuo i već u prvom krugu gradi dvije sekunde prednosti ispred Alonsa. Schumacher nije uspio napraviti željeni napredak i ostaje na 13. mjestu. Iceman je imao doista impresivan tempo na početku utrke, dvije sekunde prednosti ubrzo je pretvorio u više od tri sekunde zbog čega je Alonso morao stisnuti po gasu i držati korak za Fincem. Button je zaostajao dodatnih 5 sekundi za Alonsom, odnosno ukupno osam za Raikkonenom. Schumi još uvijek u problemima na sredini poretka. Već sam skoro pojeo vrećicu kokica.

Raikkonen odustaje u 9. krugu nakon mehaničkog kvara i vodstvo utrke preuzima Alonso ispred Buttona i Jarno Trullija. Nakon ove utrke Raikkonenove nade za osvajanje prvenstva strmovito su pale, a tek je bila četvrta utrka u sezoni. Iza Trullija se stvorila kolona u kojoj su ga pratili Webber, Takuma Sato, Alexander Wurz koji je mijenjao ozlijeđenog Montoyu, Jacques Villeneuve i Barrichello. Vodeći vozači utrke otišli su u boks na nadopunu goriva, a na stazi su ostali osjetno duže Wurz te Michael Schumacher, koji se nalazio na 12. mjestu. Bez kolone bolida ispred sebe, vozač Ferrarija stišće papučicu gasa i napokon oslobađa svu brzinu koja se krije u F2005. Schumacher reda najbrže krugove i vozi oko sekundu i pol brže od vodećeg Alonsa.

Nakon što u prvih 20 krugova utrke nije napravio apsolutno ništa, Michael Schumacher na sebe skreće svu pozornost. Nijemac je letio stazom, stoga sam u mikrovalnu stavio još jednu vrećicu kokica. Napokon odlazi u boks, a na stazu se vraća na nevjerojatno treće mjesto. Iza Jensona Buttona i ispred Trullija. Tu nije kraj. Schumacher je odmah nastavio istim tempom i reda nove najbrže krugove, smanjujući zaostatak za Alonsom i Buttonom za dvije sekunde po krugu. Nije mu mnogo trebalo da stigne Britanca koji je bio na oko deset sekundi zaostatka za Alonsom. Schumacher se zalijepio na stražnji kraj Buttonove BAR-Honde, ali nije mogao i nije htio riskirati potez. U 45. krugu mu se nasmiješila sreća, dvojica vozača su sustigla vozače sa začelja što je omelo Buttonovu koncentraciju. Schumacher nije dvaput razmišljao i kao iskusni lovac odličnim manevrom prelazi Buttona. Alonso je u međuvremenu stao u boks, što je Schumachera stavilo u prvo vodstvo utrke u 2005.

U 49. krugu po posljednji put u boks odlazi i Schumacher, a na stazu s vraća s 1.5s zaostatka za vozačem Renaulta. Jurnjava do crno-bijele zastave je krenula. Ferrari je očigledno imao više brzine u tom trenutku od Renaulta, a Alonsu u prilog nije išla činjenica da je Schumacher vozio apsolutno bez greške i da mu se motor vrti na manje okretaja nakon što je na slobodnom treningu otkriven problem. To je bio prvi pravi test za Alonsa u kojem se dokazao dostojnim. Iza sebe je imao silu u vidu znatno iskusnijeg Schumachera i Ferrarija, ali ostao je ustrajan i vrlo čvrst u obrani. Alonsova koncentracija u nijednom trenutku nije popuštala i u 13 krugova Schumacheru praktički nije dozvolio ni priliku da proba nešto napraviti. Alonso je u fantastičnom finišu utrke prošao kroz cilj sa samo 0.213 sekundi prednosti ispred Schumachera.

Na trećem mjestu se našao Jenson Button, međutim nekoliko sati nakon utrke vaganje je pokazalo da BAR-Honda ima nedozvoljenu težinu bolida te je Britanac, zajedno s kolegom Satom, diskvalificiran iz utrke. Alonso sada ima 36 bodova u prvenstvu, ali Ferrari i Schumacher su poslali važnu poruku da se neće predati bez borbe.

2005 San Marino GP – Alonso holds off Schumacher in a thriller

VN SAN MARINA 2006.

Uvod u VN San Marina 2006. bio je gotovo identičan onome iz 2005. Renault je slavio na prve tri utrke u sezoni, a Alonso je čak imao dva boda više u odnosu na godinu ranije. Michael Schumacher je osvojio drugo mjesto na prvoj utrci u Bahreinu nakon odličnog dvoboja s Alonsom kroz čitavu utrku. U Maleziji je bio šesti, dok su u Australiji odustala oba Ferrarija.

Schumacher je osvojio vrlo važan pole position u kvalifikacijama. Ferrari se u Imoli pojavio u osjetljivo boljoj formi nego na prethodne dvije utrke, a razlog tome su bile i Bridgestoneove gume koje su se puno bolje ponašale na visokim temperaturama. Između Schumachera i drugog Ferrarija Felipe Masse, kojemu je to bila prva sezona u Maranellu, našle su se BAR-Honde Jensona Buttona i Rubensa Barrichella. Alonso je startao tek kao peti.

Na startu utrke Schumacher je bez problema obranio vodstvo. Alonso, koji se nadao napretku na startu, nije uspio proći zid koji su mu pripremili Brazilci Massa i Barrichello. Jedini važniji događaj na startu je loš start za Raikkonena koji je pao s osmog na deseto mjesto. Utrku je obilježio ogroman sudar Christijana Albersa i Yuji Idea. Japanac je neobjašnjivo pogodio stražnji kraj Albersovog bolida te ga na spektakularni način poslao u šljunak. Na svu sreću, s Albersom je sve bilo u redu, iako je Nizozemac bio prilično bijesan, pa je i izjavio:

“S dužnim poštovanjem prema vozačima Super Agurija, previše su agresivni u pokušaju da nas prestignu na početku utrke kako bi došli do pozicije da nas kasnije zadržavaju. Previše riskiraju i danas smo vidjeli koliko to može biti opasno,” rekao je vozač Midlanda.

D'Eddie Jordan à Lawrence Stroll - Page 5 de 11

Ide je izgubio svoju super licencu kao posljedica njegove opasne vožnje tijekom sezone. Utrka nije vidjela puno pretjecanja nakon što se smirio nered prouzročen sudarom. Imola je bila staza koja nije dozvoljavala puno šansi za manevre i prava bitka se uvijek vodila putem strategija. Stoga, čekalo se da bolidi krenu odlaziti u boks. Od vodećih, Honde su bile prve, Barrichello pa Button. Alonso je zapeo iza Masse koji je bio “neobjašnjivo sporiji” u odnosu na Schumachera. Nijemac je dobivao po čak tri sekunde prednosti u odnosu na Alonsa sve dok Massa nije otišao u boks. To je Alonsu ostavilo praznu stazu koju je on dobro iskorištavao, bio je po preko sekundu brži od Schumachera. Alonso se nakon prolaska kroz boks na stazu vratio ispred Masse, ali izgubljeno vrijeme ga je koštalo. U 26. krugu utrke Renaultov vozač je zaostajao 11.2 sekunde za Schumacherom. U 34. krugu taj zaostatak je iznosio samo 0.4 sekunde. U tom trenutku, Schumi neobjašnjivo vozi znatno sporija vremena, za čak dvije sekunde sporije. Schumacher je nakon utrke rekao da je imao problema s gumama – mnogi su u to sumnjali, pa i sam Bridgestone. Najvjerojatnije se radilo o taktičkom triku sedmerostrukog prvaka.

Naime, Schumacher se nadao da će natjerati Alonsa na ranije zaustavljanje u boksu što mu je uspjelo. Čim je Alonso otišao u boks, Schumacher je ubrzao i vozio dovoljno brzo da se nakon svojeg zaustavljanja vrati ispred Španjolca. Svjetski prvak iz 2005. se nije lako predao i nastavlja s pritiskom sve do greške u ključnim krugovima utrke zbog koje je izgubio nekoliko sekundi vremena. Alonso je nakon toga uključio cruise mode i zadovoljio se s drugim mjestom na VN San Marina. Schumacher je odnio svoju prvu od sedam pobjeda u sezoni, a na trećem mjestu je završio Juan Pablo Montoya. Honda je potpuno pogriješila sa strategijom u utrci i Button je završio sedmi, a Barrichello izvan bodova na desetom mjestu. Alonso je svoju prednost u prvenstvu povećao s 14 na 15 bodova, dok je Schumacher skočio s četvrtog na drugo mjesto u poretku vozača.

Gledanje ovih dviju utrka pomalo me rastužilo. Nedostaje mi brujanje V10 i V8 motora. Svijet se mijenja i vrijeme prolazi, ali postoji nešto neopisivo u toj eri Formuli 1. Taktički aspekt sporta bio je zanimljiviji zbog nadolijevanja goriva, a bolidi su na oko letjeli stazom. Unatoč tome što su današnji bolidi brži za nekoliko sekundi, jednostavno nemaju taj vizualni dojam da su jurilice kao što su bili bolidi iz 2000-ih.

Izvor: GP1.hr