sport

‘Nagodba’ na relaciji FIA – Ferrari: Što znamo o tome?

Posljednjeg dana predsezonskih testiranja dobili smo službenu informaciju do strane FIA-e oko provedene istrage Ferrarijeve pogonske jedinice od prošle sezone, za koju se smatralo da postoje određene nepravilnosti i kršenje pravilnika. Zašto?

Ovu ‘utakmicu’ su FIA i Ferrari vjerojatno odigrali tako da se do Melbournea malo smire strasti oko ove objave, koja nam zapravo i nije puno otkrila. Deset minuta prije 18 sati, kad su već završavala testiranja, objavljena je spomenuta informacija, a tada predstavnici medija više nisu imali mogućnost pitati čelne ljude FIA-e ili Ferrarija o njihovom dogovoru. Zasigurno, to nije slučajno…

Što se događalo tijekom 2019. i zašto je Ferrarijev motor bio pod posebnom pažnjom?

Nakon razočaravajućeg početka sezone u Melbourneu, Ferrari je u Bahrein došao kao ”outsider” jer je bilo za očekivati da će Mercedes nastaviti dominaciju. Ipak, Leclerc je došao do prve pole pozicije u karijeri, ali je zbog kvara na motoru ‘ispustio’ pobjedu iz ruke u posljednjim krugovima. Nakon te utrke u pustinji postavilo se puno upitnika u Paddocku Formule 1 zbog brzine koju je Ferrari pokazao na pravcima. Do Belgije i Monze ipak nije bilo staza u kalendaru na kojima bi Ferrari samo na temelju čiste brzine na pravcima mogao pobijediti, ali onda su uslijedile te dvije utrke u kojima je mladi monegaški vozač slavio svoje prve dvije pobjede u karijeri.

U Monzi je, prema GPS podacima momčadi, Ferrari u kvalifikacijama ”zarađivao” preko sekunde na pravcima u odnosu na Mercedes… malo previše, zar ne? Druge momčadi su zbog toga ubrzano tražile rupe u pravilniku prema kojima je talijanska momčad mogla imati toliku prednost. Do utrke u Meksiku su došli do dvije teorije: prva je bila da momčad iz Maranella preko intercoolera ubacuje ulje u komoru za sagorijevanje te time u nekim trenucima proizvodi više energije, a time i više snage, dok je druga teorija bila da Ferrari ‘zaobilazi’ senzor koji mjeri protok goriva (Max. 110kg/h) te da u cijevima od spremnika do komore ‘pohranjuje’ gorivo, a onda ga u bitnim trenucima ubacuje u komoru za sagorijevanje.

Kako su reagirali Ferrarijevi protivnici?

U Meksiku smo saznali da je Red Bull zatražio od FIA-e objašnjenje nekih pravila u tehničkom pravilniku koji se tiču pogonske jedinice. Posebno su zatražili pojašnjenje oko tog senzora protoka goriva jer su smatrali da ga Ferrari mimoilazi u nekim trenucima utrke. Uoči VN SAD-a u Austinu izašla je tehnička direktiva koja se ticala upravo tog ‘problema’. Ferrari je odjednom usporio na pravcima, a Red Bull i Max Verstappen su odmah optužili talijansku momčad za varanje.

”To vam se dogodi kad varate, naravno,” rekao je Max Verstappen u Austinu.

Mattia Binotto i vozači Ferrarija odmah su stali u obranu svoje momčadi te su tvrdili da nisu apsolutno ništa mijenjali na motoru zbog te tehničke direktive. Binotto je rekao da je razlog manje brzine na pravcima veći kut krila i stariji motor na Leclercovom bolidu. Ipak, svima je bilo jasno da tu nešto ‘smrdi’. Do kraja sezone strasti su se malo smirile, da bi na posljednjoj utrci u Abu Dhabiju Ferrari sam ‘zakuhao’ stvar time što su dostavili krive informacije FIA-i oko količine goriva u bolidu prije utrke. Smatram da je to nevezano za te sumnje oko legalnosti motora, ali je svima u Paddocku ovo bio još jedan okidač za napad na Ferrari. Na kraju je Mercedes osvojio oba naslova prvaka i preko zime nismo čuli apsolutno ništa novo po tom pitanju.

Što smo saznali nakon objave FIA-e?

Pa, zapravo, ništa konkretno. Možemo samo pretpostaviti što su unutar četiri zida dogovorili FIA i Ferrari, ali pravi odgovor ne vjerujem da ćemo ikada dobiti.

FIA je preko zime uzela pogonsku jedinicu Ferrarija na detaljan uvid kako bi se uvjerili u (ne)legalnost iste. Iako ne znamo što su saznali, znamo da su u suradnji s Ferrarijem napravili određenu nagodbu. Ferrari je pristao pomoći FIA-i u budućnosti kako bi što prije otkrili ‘sive zone’ u pravilnicima, a FIA je odlučila ‘zažmiriti’ na jedno oko. Nemojte krivo shvatiti, da je FIA mogla jasno ustanoviti da je Ferrari prekršio pravilnik, poduzeli bi mjere protiv talijanske momčadi, ali su u Ferrariju ipak bili dovoljno lukavi da izbjegnu sankcije.

I što na kraju, je li pogonska jedinica bila u skladu s pravilima ili nije? Istina je vjerojatno negdje između. Možemo zaključiti kako FIA nije mogla jasno ustanoviti kršenje pravila, a Ferrari nije jasno mogao dokazati da je sve bilo u skladu s pravilima. Da su se nastavile trzavice na relaciji FIA-Ferrari vrlo vjerojatno bi se otišlo do više instance – suda. Taj ‘spor’ bi trajao zasigurno neko vrijeme i to nije u interesu niti jednoj strani jer, budimo realni, Formula 1 ne može bez Ferrarija, ali ni Ferrari ne može bez Formule 1. Na kraju je ‘nagodba’ za njih bila najbolje rješenje, barem su tako zaključili.

No, što će sada reći druge momčadi? Zasigurno neće biti sretne ovakvim ishodom jer su smatrali kako je Ferrari kršio pravilnik, a za to nije kažnjen. U neku ruku su i u pravu – u to nema sumnje. Ipak, s druge strane treba reći da bi daljnjim odugovlačenjem procesa svi uključeni oko Formule 1 bili na gubitku.

Što će biti ove sezone po tom pitanju?

FIA je odlučila od ove sezone ugraditi još jedan senzor protoka goriva čime bi trebala spriječiti mogućnost ovakve vrste ‘varanja’. Ferrari je i oko toga pomagao FIA-i te je tijekom zime aktivno surađivao s čelnim ljudima, a posebno s Nicholasom Tombazisom koji je glavni čovjek oko bolida Formule 1. Isto tako, tražili su mišljenje odgovornih ljudi iz FIA-e oko nekih novih ideja na pogonskoj jedinici kako bi u novu sezonu ušli bez ‘repova’ i mogućnosti da ih druge momčadi optužuju za nelegalnost pogonske jedinice. Je li ovo sve skupa utjecalo na Ferrari i snagu njihove pogonske jedinice zapravo još uvijek ne znamo, ali bi već u Australiji mogli biti malo pametniji…

Izvor: GP1.hr