sport

Put oko svijeta Formule 1: Azerbajdžan

Azerbajdžan, bivša sovjetska republika, smještena između istočne Europe i jugozapadne Azije, jedna je od zemalja domaćina utrka Formule 1 s velikim naftnim rezervama.

Za odmetnutog bivšeg šefa momčadi Renault, Flavija Briatorea, pričalo se kako je pomogao Bernieju Ecclestoneu potpisati ugovor s vladom Azerbajdžana da se Formula 1 dovede u ovu zemlju. U travnju 2014. godine potpisan je petogodišnji ugovor, koji je svoje trogodišnje produženje dobio 2019. godine. Formulu 1 u Azerbajdžanu sigurno ćemo gledati do 2023. godine. No, novi vlasnici Formula 1 grupacije nisu presretni s organizatorima utrke u glavnom gradu Bakuu, za koje su govorili kako ne rade ništa posebno na promociji ovog brenda.

Baku City Circuit stazu dizajnirao je Hermann Tilke, što nije ništa neobično za staze Formule 1 novijeg doba. Staza se nalazi u samom srcu glavnog grada, u blizini šetnice uz Kaspijsko jezero. Dugi pravci čine ju jednom od najbržih staza u kalendaru, a po duljini je druga, odmah iza staze Spa Francorchamps.

Izvor: f1.com

Inauguralnu utrku u Bakuu koja je nosila naziv VN Europe, 2016. godine s tribina je pratilo samo nešto više od 30.000 gledatelja, da bi se taj broj poduplao godinu kasnije. No, Baku i dalje ostaje jedna od najslabije posjećenih utrka u kalendaru Formule 1. VN Azerbajdžana je po cijenama za navijače negdje u sredini, nije ni najskuplja, a niti najjeftinija za posjetiti. Ove godine će VN Azerbajdžana prvi put nakon 2019. godine biti održana pred gledateljima, nakon što 2020. godine nije ni održana, a prošle godine su tribine bile prazne. Cijene ulaznica su za 15-20% skuplje u odnosu na ulaznice koje su bile raspoložive za 2020. godinu, prije njenog otkazivanja.

Cijene su podložne promjenama, obzirom da vrijednost domaće valute (azerbajdžanski manat) varira u ovisnosti od cijene nafte. Bez troškova dolaska u Azerbajdžan, u najpovoljnijem slučaju, podrazumijevajući smještaj u hostelu i ne baš atraktivnu poziciju uz stazu, trebalo bi pripremiti oko 2.650 kuna. Nešto malo komotnija varijanta uključivala bi četverodnevnu ulaznicu za Icheri Sheher tribinu, hotel s tri zvjezdice i uz malo više novca za trošenje, iznosila bi oko 12.260 kuna. Oni koji si mogu priuštiti luksuzni odmor u Bakuu trebali bi pripremiti oko 22.500 kuna za F1 Experiences paket, smještaj u hotelu s tri zvjezdice i džeparac za objede u restoranima i potpun ugođaj u glavnom gradu Azerbajdžana.

Izvor: Red Bull Content Pool

Što se tiče turističke ponude, u Bakuu ima mnogo toga za vidjeti i iskusiti. Ako planirate ići na VN Azerbajdžana svakako treba planirati par dana za obilazak osim aktivnosti na stazi. U Bakuu se isplati i samo šetati gradskim ulicama i isprobavati ponude lokalne kuhinje. Na svakom uglu može se pojesti tradicionalni turski kebab, a restoranima dominiraju perzijski ukusi. Najpoznatiji domaći proizvod Azerbajdžana je kavijar iz Kaspijskog jezera i crni čaj s voćem. Više o bogatstvima ove azijske zemlje čitajte dalje u tekstu.

  • Republika Azerbajdžan država je u južnom Kavkazu s izlazom na Kaspijsko jezero. Na sjeveru graniči s Rusijom, na zapadu s Gruzijom i Armenijom, a na jugu s Iranom. Tragovi ljudskih naselja na području Azerbajdžana potječu iz mlađeg kamenog doba, a prva država na ovom području osnovana je u 7. stoljeću prije Krista. Naziv Azerbajdžan prvi put se spominje 226. godine, 1920. godine nastala je Azerbajdžanska SSR, a 1991. godine neovisna država. Oko polovine teritorija Azerbajdžana zauzimaju planine. Kavkaz se diže sjevernim, a Mali Kavkaz jugozapadnim teritorijem države. Obala Kaspijskog jezera je slabo razvedena.
  • Baku je glavni grad Azerbajdžana. Nalazi se na obali Kaspijskog jezera i podijeljen je u tri sektora, stari grad, dio koji je izgrađen u doba Sovjeta i moderni dio. Baku je mnogo više od grada domaćina utrke i modernih zgrada. Baku obiluje povijesnim i kulturnim bogatstvom, grad je u kojem se povijest pretapa u sovjetski beton, a dalje u moderne nebodere čije strukture neodoljivo podsjećaju na one u Dubaiju.
  • Za ulazak u Azerbajdžan turistima iz Ujedinjenog Kraljevstva, SAD-a i Europske unije potrebna je viza, no za istu se vrlo lako prijavljuje online, te je potrebna samo kopija putovnice. Standardna turistička viza koja vrijedi za boravak do 30 dana košta oko 180 kuna. Sve se vrlo jednostavno odrađuje putem interneta korištenjem bankovnih kartica, no morate voditi računa da ako ste u putovali u Armeniju, vjerojatno nećete dobiti vizu i za Azerbajdžan.
Izvor: f1.com
  • Baku je dva sata “ispred” Zagreba, a za plaćanje se koristi spomenuti azerbajdžanski manat. Jedan manat vrijedi oko 4,15 kuna. Komunalna voda nije sigurna za piće, ali je flaširana voda prilično jeftina i dostupna na svakom koraku.
  • Baku se smatra prilično sigurnim gradom, no jasno je kako treba voditi računa o osobnim stvarima. Ono što turistima stvara najveći problem je promet, s obzirom na to da se baš i ne vodi računa o dozvoljenim brzinama. Čuvari javnog reda u Baku su prilično strogi, tako da u svakom slučaju treba paziti kako se ponašate i što govorite.
  • U Azerbajdžanu se govori azerski jezik, no trebali biste se dobro snaći ako govorite engleski ili ruski. Preporučuje se uz sebe imati rječnik s frazama na Azeri jeziku, a turski je također u značajnoj primjeni.
  • Klima u Bakuu je mediteranska, što podrazumijeva vruća i suha ljeta i blage, vjetrovite zime. Ovogodišnja VN Azerbajdžana se održava početkom lipnja, kad se mogu očekivati temperature iznad 20°C, ali za svaki slučaj treba imati i malo topliju odjeću, jer nije neobično da su noći nešto hladnije.
  • Od znamenitosti u Bakuu se ističu zidine starog grada iz 12. stoljeća. Shirvanshah Palata i Djevojačka kula jedne su od najljepših znamenitosti ovog grada. Shirvanshah Palata je predivna građevina iz srednjeg vijeka koja sadrži komplekse grobnica i mauzoleja. Djevojačka kula je visoka 29 metara i ima 5 metara debele zidine. Kula je i muzej koji možete obići za ulaznicu od tridesetak kuna.
  • Šetalište uz gradsku luku naziva se Bulvar, što doslovno znači “bulevar”. Obilazak Bakua svakako mora podrazumijevati šetnju Bulvarom, gdje se nalazi i Mala Venecija izgrađena u šezdesetim godinama prošlog stoljeća, također s gondolama, kanalima, a i predivnim pogledom na zgradu vlade i moderne Plamen zgrade.
  • Znamenitost moderne arhitekture je Heydar Aliyev kulturni centar koji je dizajnirala poznata arhitektica Zaha Hadid. Centar je dom različitim kulturnim bogatstvima Azerbajdžana, od davnina do modernog doba i umjetnosti. Na trećem katu nalazi se stalna izložba oldtimera.
  • Jednu od zanimljivijih fasada u gradu ima Azerbajdžanski muzej tepiha koji izgleda kao ogromni zamotani perzijski sag. Muzej je dom najvećoj svjetskoj kolekciji azerbajdžanskih tepiha i sagova. Muzej se nalazi u parku na obali i može poslužiti kao zanimljiv bijeg od poslijepodnevne vrućine.
Izvor: Red Bull Content Pool

I mnogo je toga još što Baku ima za ponuditi turistima. Niz prelijepih trgova s fontanama iz sovjetskog doba, krstarenje Kaspijskim jezerom, restorane s lokalnom kuhinjom i još mnogo toga čini Baku prekrasnim gradom koji svakako vrijedi posjetiti.

Objava Put oko svijeta Formule 1: Azerbajdžan pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr