sport

Shakespeare pomogao Lewisu Hamiltonu

Piše: Goran Dijaković

Prije utrke je rečeno da će se tolerirati izlasci u zavoju četiri, a za vrijeme utrke je momčadima javljeno da neće!? Lud i zbunjeni su došli na svoje. Toto Wolff kaže da su ovo “Shakespeareove novele”. Tri kruga prije kraja, Verstappen je vodio šest zavoja, ali je onda morao vratiti Lewisu prvo mjesto.

U kvalifikacijama nije bilo dozvoljeno izaći izvan bijelih linija. Uoči utrke je rečeno da je dozvoljeno. Sredinom utrke je stigla opomena(!?) za Hamiltona da ne izlazi. OK, pred utrku se vjerojatno mislilo na trenutke kad je vozač sam i nema nikoga da napada ili da se brani. Za vrijeme utrke je stigao “dodatak” u obliku: “…ali samo onda kada ne stječe prednost.” Pa nije li Hamilton teoretski stjecao prednost tijekom 40 krugova kad se zbroje svi ti izlasci?

Lewis Hamilton, Mercedes (Foto: LAT Images)

Max Verstappen kaže da je on bio za to da ne vrati poziciju, ali je Christian Horner bio dosta uvjerljiv i zahtijevao da Max odmah pusti Lewisa. Podsjetilo bi to na 1976. kad je James Hunt pobijedio na španjolskoj Jarami, dobio pokal od kralja Juan Carlosa prvog, pa zatim bio diskvalificiran zbog dužeg bolida, a onda mu je, kasnije tijekom sezone, vraćena pobjeda. Sve dalje je povijest.

Očigledno je da je FIA opet obavila jedan od svojih “guske u magli” izleta. Nadamo se da će se to uskoro posložiti. Inače, “track limits” je dosta glupo pravilo. Oduvijek je vrijedilo da ako se izlazi sa staze, to je hendikep. Zato su vozači nastojali ostati na stazi. Izvana je bila podloga koja ih je usporavala. Zašto to sada nije slučaj? Vjerojatno “track limits” imaju svoje razloge, ali dosadni su do bola, a i vidimo da odlučuju o pobjedi. Uz prekomplicirane regule oko guma, sve zajedno se stvara atmosfera u kojoj ne uživamo u utrci koliko bi mogli, nego čije su gume mlađe da bi se sve uništilo na preširokoj putanji.

FIA pomalo uništava i najuzbudljiviji dio utrke, a to je start. Posebno su zaprijetili izgrednicima u prvom krugu, na prvom zavoju. Zato se i startalo “na prstima”. Pa onda je najbolje da se svaki puta starta sa sigurnosnim autom. Ili još bolje, da se izgradi žičara pa da u prvi krug krene svatko u svojoj kabini. Imam ideju gdje bi mogli izraditi troškovnik za žičaru po jako dobrim cijenama.

Start VN Bahreina (Photo by Bryn Lennon/Getty Images)

Srećom, ostalo je nešto i iz starih dobrih vremena. Max je, u izvrsnoj borbi, prestigao Lewisa. Ok, trajalo je samo šest zavoja, ali vidjeli smo esenciju utrkivanja zbog koje gledamo utrke. Detalj je to koji nam govori da je sezona 2021. počela na najbolji mogući način i da stvarno od ove godine možemo jako puno očekivati.

Zašto se Verstappen u zadnja tri kruga nije više uspio približiti Hamiltonu? “U zavoju 13 sam imao jako zanošenje stražnjeg kraja (oversteer). Od tada se više nisam mogao približiti Lewisu. Ok, moje su gume bile deset krugova mlađe, ali s ovim bolidima prednost ispari vrlo brzo, naročito kad se uđe u sekundu, sekundu i pol [iza bolida kojeg se lovi].”

A i vjetar je bio jak. Ne onako da napravi pustinjsku oluju kao na testu, ali opet dovoljno jak da smeta. Dakle, “umjetnost guma” nije pomogla. Deset krugova mlađe gume nisu dovoljne!? Lud i zbunjeni, još ste budni?

Charles Leclerc, Ferrari SF21, u borbi s Landom Norrisom, McLaren MCL35M (Photo by Charles Coates / LAT Images)

McLaren i Ferrari, sinovi razmetni, opet korak naprijed. Dok to kod Maranella i nije neka umjetnost nakon najslabije sezone u povijesti, napredak McLarena je očigledan. No, prvo mjesto “od ostatka svijeta” malo je zasjenjeno s tri četvrtine minute zaostatka za vodećim dvojcem. Jer, i dalje se nadamo da bi se netko treći mogao približiti borbi za pobjede i naslov. Dobro, možda ne ove godine.

Fernando Alonso nije stigao do cilja, ali on se vratio u velikom stilu najviše zahvaljujući devetom mjestu u kvalifikacijama. Esteban Ocon (16. u Q) je u Renaultu godinu dana i zna sve tajne francuske momčadi, puno više od Španjolca koji je u engleskom Enstoneu Oxfordshireu zadnji puta bio prije 12 godina. No, dvostruki svjetski prvak (39) još nije rekao zadnju riječ i ako Alpine poboljša auto, “blast from the past” vidjet ćemo ga i na nekom podiju.

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B i Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21 (Photo by Lars Baron/Getty Images)

Aston Martin je slabiji od svog djeda Force Indije i oca Racing pointa. No, i slavna engleska tvornica koja se vratila nakon 61 godinu u F1, također će se poboljšati. Seb Vettel neće. I dalje radi početničke greške i sad je nad četverostrukim svjetskim prvakom već veliki upitnik.

Jedina američka momčad Haas spašena je ruskim novcem. O tempora o mores. Tata Nikite Maze(s)pina se iskrcao s vrećama rubalja. Vjerojatno je i Mick Schumacher nešto donio. No, Haas je loš unatoč Ferrarijevom motoru. Njihov veći napredak je gotovo nemoguće očekivati. Kod kolega sa začelja, nekad velikog Williamsa, gotovo da bi rekli da “trune” talenat Georgea Russella (23). Vidjeli smo za što je sve sposoban prošle godine na Sakhiru kad je zamijenio Hamiltona. Zašto on nije ove zime doveden u Mercedes umjesto Valtterija Bottasa, jedan je od epohalnih bisera F1. Jer imaju ugovore? Da, i?

Izvor: GP1.hr