Stroll: Vožnja na slickovima bila je preživljavanje, ali zaskočili smo rivale

Lance Stroll konačno je dočekao pravi rezultat u aktualnoj sezoni Formule 1. Na kaotičnoj Velikoj nagradi Njemačke bio je zvijezda Racing Pointa i osvojio fenomenalno četvrto mjesto.

Do utrke na Hockenheimu Kanađanin je imao šest osvojenih bodova u ovoj sezoni, zahvaljujući trima devetim mjestima, a najviše ga je mučio katastrofalni niz u kvalifikacijama. Niti jednom na prvih deset utrka sezone nije prošao u drugu kvalifikacijsku rundu, a toj ružnoj seriji konačno je došao kraj na kvalifikacijama u Njemačkoj. Ipak, pomak nije bio značajan, budući da je nakon prolaska u Q2 bio najsporiji i osvojio 15. startnu poziciju.

Utrka je donijela totalni show. Stroll se dvaput izvrtio na stazi, pet puta je bio u boksu, a kratko je čak bio i vodeći. Na kraju je osvojio četvrto mjesto i, za momčad Racing Pointa, nasušno potrebnih 12 bodova. Bio je manje od jedne sekunde iza Daniila Kvjata u Toro Rossu, toliko ga je dijelilo od drugog postolja u karijeri.

“Stvarno sam sretan. Pomalo je šteta što nam je postolje izmaklo jer smo definitivno bili u poziciji završiti na postolju 20 krugova prije kraja. Mislim da sam čak i vodio u utrci na trenutak!”

“Mala pogreška u zavoju broj 8 omogućila je Daniju [Kvjatu] da prođe ispred. To je bilo razočaravajuće, ali osim toga, bila je to strašna utrka. Bili smo pri dnu veći dio utrke, ali našli smo se na pravim gumama za zadnjih 20 krugova, a to je ono što se računa”, objasnio je nakon utrke oduševljeni Stroll.

On je svoje prvo i do sada jedino postolje zabilježio 2017. u Bakuu vozeći Williams. Ovdje bi možda slavio drugo, da se nije dogodio posljednji izlazak sigurnosnog automobila, koji je još jednom zgusnuo poredak.

Prelazak na gume za suho bio je veliki rizik, za njega i za Kvjata. Carlos Sainz nazvao ih je vozačima koji su riskirali jer nisu imali što izgubiti, a ovoga puta rizik se isplatio. U Racing Pointu su znali da se moraju kockati, žele li izvući bilo što s Velike nagrade Njemačke, posebno nakon što je Sergio Perez odustao već u drugom krugu.

“Vozio sam cijeli jedan krug s napola otvorenim vizirom. Promatrao sam asfalt, razmišljao je li dovoljno dobro stanje za slickove. Morali smo riskirati za zadnjih 20 krugova jer bili smo na začelju i ne bismo osvojili bodove.”

Video prikazuje krug Strolla prije ulaska u boks, a možete čuti i zanimljivu komunikaciju kanadskog vozača s trkaćim inženjerom.

“Nije još bilo sasvim suho u tom trenutku. Još je uvijek bilo zavoja koji su bili prilično vlažni. Bilo je to preživljavanje, ali znao sam da bismo mogli zaskočiti naše suparnike koji su još vozili na intermedijima. To se i dogodilo”, izjavio je Stroll.

Kanađanin je ovim rezultatom skočio na 12. mjesto ukupnog poretka i sada je bolji od svog momčadskog kolege za četiri mjesta. Racing Point je sedmi u poretku konstruktora, osam bodova iza Renaulta.